Jinákrajina
Jinákrajina je občanské sdružení, vzniklé iniciativou Jana Ambrůze za účelem snadnějšího prosazování realizace dlouhodobého projektu „KŘÍŽE CESTY SOCHY KRAJINA LIDÉ“ na katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína.[1] Tento projekt je postupně realizován od roku 2007, kdy byl zpracován návrh instalace „Křížové cesty“. Všech čtrnáct křížů bylo následující rok trvale osazeno podél jedné z mála průchozích cest vedoucí z obce Šarovy do polí na kopec nad vesnicí. Současně s tímto projektem byl zpracován návrh soch – kaplí, které navazují na „Křížovou cestu“ a jsou tak jejich pokračováním v polích uvedených obcí. Byla vytipována místa v krajině, která jsou převážně v majetku obcí a s jejich souhlasem měly být sochy – kaple na tyto výrazné body postupně instalovány.
jinákrajina | |
---|---|
Právní forma | spolek |
Založeno | 6. září 2010 |
Adresa | Šarovy 95, Bohuslavice u Zlína |
IČO | 22856935 |
Další informace | |
Web | http://www.jinakrajina.eu/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Cesty, kříže, sochy, krajina a lidé
Projekt občanského sdružení JINÁKRAJINA:
- sochařskými objekty definujeme body v krajině
- výsadbou ovocných stromů zvýrazňujeme linie cest a chodníků
- znovunalézáme paměť krajiny, paměť lidí
Workshop
- Ve spolupráci FA a FaVU VUT Brno, OÚ Šarovy uspořádala JINÁKRAJINA workshop na téma "Vesnice u silnice – krajina bez cest" (13. – 16. 10. 2011)
Projekty
Sochy
- KŘÍŽOVÁ CESTA: 14 křížů realizovala podle návrhu Pavly Kačírkové (2006). O dva roky později byly instalovány se souhlasem vlastníků dotčených pozemků podél polní cesty "Drahovice"
- KAPLE I: Kaple byla realizována v květnu 2010 autorkou návrhu je Pavla Kačírková. Kaple I je první realizovaná socha z předpokládaného záměru tří krajinných objektů (Kaple I, II, III), navazujících na Křížovou cestu instalovanou v katastru obce Šarovy (Pavla Kačírková, 2008). Rozmístění všech tří kaplí je plánováno tak, aby z každého objektu bylo vidět na další a Kaple III bude ukončením Křížové cesty. V současné době realizovaná Kaple I U Salaše je tvořena jedním opískovaným 18mm plechem o rozměrech nadzemní části 6000 x 2000 mm. Jedná se o linii spojující Zemi s nebem reagující na vliv větru.
- KAPLE II: Pro toto místo navrhla Pavla Kačírková kovový objekt KAPLE II. V 19. století zde stály boží muka. Realizací vznikne jakýsi přesúdolní dialog s s již realizovanou KAPLÍ I. Kaple II – dva plechy o šířce vnitřního prostoru 800mm je plánovaná U Lhoty. Oba plechy jsou ve spodní části propojeny a vytvářet „U“. Spodní podestou se z objektu stává „architektura“. Dá se dovnitř vejít a pocítit stísněnost či úkryt.
- KAPLE III: Pro toto místo navrhla Pavla Kačírková objekt KAPLE III. Jedná se o možnosti umístění objektu, který je součástí – ukončením již realizované KŘÍŽOVÉ CESTY.
- KUK: V letních měsících 2011 byl realizován dřevěný objekt s pracovním názvem POLEH (autor Jan Ambrůz).
- NET: v listopadu 2011 bylo započato s realizací dřevěného objektu s pracovním názvem PAVUČINA (autor Jan Ambrůz).
- KAPLE?: Toto místo je ideální pro instalaci kovových objektů završených barevným sklem (autor Jan Ambrůz 2009). Návrh je již materiálově kompletován. Probíhá jednání o možnosti umístění.
- VYHLÍDKA: Toto místo je vybráno pro další dřevěný objekt.
- NEW DESIGN: Oldřich Morys zde zdeskovatěl suchou trnku (2009).
- OLINKOVA STUDÁNKA: Kamenem vyložené prameniště (27. – 29. 11. 2011).
- HVĚZDY: Realizoval Ladislav Plíhal a jinak instaloval Jan Ambrůz.
- BILLBOARD: Byl vylepen v prosinci roku 2008 po dvou týdnech odstraněn. Reakce na proběhlou zmanipulovanou anketu, v niž se údajně 90 % obyvatel vyjádřilo proti realizaci KŘÍŽOVÉ CESTY.[2][3]
Naučné stezky
- NAUČNÁ STEZKA I: Kolem Strojilového nad mlynářčinou zahradou k Bernatíkově oskeruši v Dolinkách, dál k Ondrašíkově kotovicové stodole u Drahovice.
- NAUČNÁ STEZKA II: Tato stezka vede po staré obecní cestě nad skalou dál kolem sadu (Peškovo) k příkopu a může pokračovat až k Vrchovici.
Stromy
- JEŘÁBOVÁ: Ajerabinova.jpg 2010 bylo započato s obnovou chodníku propojujícího obce Šarovy a Lhotu. Chodník je postupně osazován jeřáby, definován chůzí.
- HRUŠŇOVÁ: 28. 10. 2011 byla vysázena hrušňová alej (stromořadí) v rámci společenské akce MY VÁM VY NÁM.
- TŘEŠŃOVÁ: Tato cesta byla již v roce 2004 osázena habry. Na podzim 2012 byla připravena výsadba starých odrůd třešní, "třešňová alej". 28. 10. 2009 vysázeno. V květnu 2010 odborně zlikvidováno z popudu starosty opírajícího se o místní "referendum"!
- 20 LIP:
- AKÁTOVÝ HÁJ: Vlastní paní Pešková, od které by jej mohla obec vykoupit a vlastnit tak obecní les.
- JABLOŇOVÝ SAD: Podobně jako obecní akátový háj může být i tento sad obecním sadem, který může být obnoven a dosazen starými odrůdami ovocných dřevin.
- 5 JASANŮ: Bylo vysázeno v roce 2010. Byl tak vymezen prostor pro mokřadní instalaci.
Reference
- Vernisáž výstavy JINÁKRAJINA, toť mozaika českých polí, luk, lesů, sadů,.... www.kultura21.cz [online]. [cit. 2021-05-21]. Dostupné online.
- MINAŘÍKOVÁ, Hana. Obyvatelé Šarov: Křížovou cestu nechceme. Zlínský deník. 2008-11-22. Dostupné online [cit. 2021-05-21].
- Informace a zprávy ze Zlína a okolí. Zlínský deník [online]. [cit. 2021-05-21]. Dostupné online.
Články
- Rozhovor s Janem Ambrůzem pro časopis PROSTOR ZLÍN 3/2011
- Článek v časopise PROSTOR ZLÍN 3/2011 o sochách v Šarovech Pavly Kačírkové