Jiří František Chaloupecký

Jiří František Chaloupecký (28. února 1890 Dolní Počernice[1]10. dubna 1922 Praha[2]) byl sociální demokrat, železničář, zakladatel levicové Federace dělnických tělovýchovných jednot a iniciátor Maninské spartakiády.

Jiří František Chaloupecký
Jiří František Chaloupecký
Narození28. února 1890
Dolní Počernice
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. dubna 1922 (ve věku 32 let)
Praha
Československo Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povoláníesperantista a idista
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Pocházel z rodiny železničního zřízence a na železnici později byl zaměstnán. Při zaměstnání vystudoval a roku 1914 složil maturitní zkoušku. Zajímalo ho esperanto a v roce 1911 založil při sociální demokracii Dělnické hnutí esperantské. Do esperanta přeložil Internacionálu. Později se stal aktivním funkcionářem železničních odborů. Před vypuknutím I. světové války založil monistický svaz a Svaz proletářských bezvěrců. Zapojil se do dělnické tělocvičné jednoty. [3]

Po válce

V roce 1920 došlo k roztržce uvnitř Svazu dělnických tělovýchovných jednot. Levicově smýšlející část jednot se odtrhla a 8. května 1921 v Národním domě na Vinohradech vytvořila Federaci dělnických tělovýchovných jednot (FDTJ). Chaloupecký, který název Federace navrhl, se stal jejím místopředsedou i inicioval zorganizování I. dělnické spartakiády na Maninách. Byl v té době velmi aktivní v tisku, dokázal burcovat dělnictvo a spartakiáda za účasti 100 000 diváků a desítek tisíc cvičenců byla v létě 1921 na Maninách uspořádána.

Pamětní deska Jiřího F. Chaloupeckého v Dolních Počernicích

Pracoval až do svého skonu na Ředitelství státních drah v Praze. Zemřel na tuberkulózu dne 10. dubna 1922 v nemocnici u Milosrdných bratří v Praze ve věku 32 let a jeho pohřeb se stal dělnickou a komunistickou manifestací. Dva dny po smrti mu byly doručeny poukazy na léčení u moře. [4]

Publikační činnost

Stal se prvním redaktorem časopisu Výboj, který patřil FDTJ.

Napsal několik nevelkých brožur:

  • Bedřich Engels – život a dílo
  • Jak se vzdělávat bez učitele
  • Co je hmota
  • Koloběh sil a hmot v živém těle
  • Řečnická technika (pod pseudonymem Ant. Knoblocht) [4]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. MUCHA, Vilém. Dějiny dělnické tělovýchovy v Československu. Praha: Olympia, 1975. Kapitola Jiří František Chaloupecký, s. 79.
  4. Dějiny dělnické tělovýchovy, str. 82

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.