Jelen bucharský

Jelen bucharský[1] (Cervus elaphus bactrianus) je silně ohrožený poddruh jelena evropského, který žije ve střední Asii.

Jelen bucharský
Samec jelena bucharského
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkavci (Ruminantia)
Čeleďjelenovití (Cervidae)
Rodjelen (Cervus)
Druhjelen lesní
Trinomické jméno
Cervus elaphus bactrianus
Lydekker; 1900
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biotop

Původním biotopem jelena bucharského místními nazývaného též „hangul“ jsou keřovité porosty v blízkosti řek a vyprahlé oblasti polopouští, především v povodí Amudarji a Syrdarji.[2] Na rozdíl od jiných druhů jelenů jsou schopni žít v místech, kde letní teplota dosahuje více než 45 °C. V divoké přírodě je najdeme v Kazachstánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a v severním Afghánistánu.[1]

Biologie

Fyziologie

Tak jako ostatní přežvýkavci má 4 žaludky.

Rozmnožování

Říje probíhá ve stejnou dobu jako u evropských jelenů. Na začátku září samec začíná do svého harému nahánět až 30 samic.

Populace

V roce 1999 se jejich stav v divoké přírodě rapidně snížil až na pouhých 350 jedinců. Proto vznikly přírodní rezervace v Afghánistánu, Kazachstánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Do roku 2011 se jejich počty zvýšily na přibližně 1900 jedinců.[2]

Chov v zoo

Jelena bucharského v Česku chová pouze Zoo Chomutov.

Reference

  1. Milan Kořínek. BioLib.cz – Cervus elaphus bactrianus (jelen bucharský) [online]. BioLib.cz [cit. 2018-09-02]. Dostupné online.
  2. MOHEB, Zalmai; JAHED, Nasratullah; NOORI, Hafizullah. Bactrian deer (Cervus elaphus bactrianus) still exist in Afghanistan. Deer Specialist Group Newsletter. 2016-04-01, roč. 28, s. 5–12. Dostupné online [cit. 2018-09-02].

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.