Jazz fusion
Jazz fusion (také „jazz-rock fusion“ nebo „fusion“) je hudební styl, který spojuje prvky Jazz s ostatními styly, zvláště s Rock, Funk, Latin musicem, Jazz rock, Electrick jazz, R&B, a Blues rock.
Historie
Začal se hrát na konci 60. let 20. století. Zřejmě se vyvinul z hard bopu. Bývá spojován s pozdějšími alby Milese Davise. Dále pak s Mahavishnu Orchestra, Return to Forever, Weather Report, Pat Metheny Group, Jean Luc Ponty, Riff Raff atd.
Vyznačuje se poměrně agresivním zvukem (oproti swingu apod.), rockovou rytmikou. S počátky této hudby bylo spojeno mnoho hudebních experimentů (za všechny pár příkladů: Joe Zawinul a jeho syntetizátor, John McLaughlin – fascinace východní filosofií a stavění schémat písní podle tradičních mystických pravidel, Jaco Pastorius byl velký popularizátor bezpražcové baskytary a efektů na ni). Jako zásadní jazz-rocková alba jsou často uváděna tato: Birds of Fire od Mahavishnu Orchestra, Bitches Brew od Milese Davise, Weather Report od stejnojmenné skupiny Weather Report a Return to Forever od Return to Forever.
Mezi české hudebníky, kteří se objevili v jazz-rockových skupinách světového formátu patří Jan Hammer (Mahavishnu Orchestra) a Miroslav Vitouš (Weather Report).
Jazz fusion v Česku
Žánr v Československu původně označovaný jako rock-jazz, posléze jazz-rock, umožnil v sedmdesátých letech do jisté míry provozovat rockovou hudbu, která byla nepohodlná československému normalizačnímu režimu.
Představitelé v Česku
Jazz fusion se věnoval i Michal Kocáb v rané fázi Pražského výběru.
Představitelé
- Stuff
- Crusaders
- Weather Report
- George Benson
- Herbie Hancock
- Larry Carlton
- Lee Ritenour
- Chuck Manjorne
- Glover Washington Jr
- Roy Ayers
- The Blackbyrds
- Noman Conners
- Chick Corea
- Return to Forever
- Kenny G
- Bob James
- Kieth Jarrett
- Quincy Jones