Jan Řeřicha (herec)

Jan Řeřicha (18. května 1947 Praha23. července 2019 Praha) byl český režisér, vysokoškolský pedagog a herec. Působil na několika pražských scénách, mimo jiné jako ředitel Divadla na Starém Městě v letech 1990–1995. Dále byl producentem a režisérem kulturních a vzdělávacích programů. Byl spoluzakladatelem a ředitelem festivalu proti totalitě Mene Tekel.[1]

Jan Řeřicha
Narození18. května 1947
Praha
Československo Československo
Úmrtí23. července 2019 (ve věku 72 let)
Praha
Alma materDivadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Manžel(ka)Daniela Řeřichová
DětiJan Řeřicha, Markéta Řeřichová
RodičeJosef Řeřicha, Božena Řeřichová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jan Řeřicha při pietním aktu k uctění památky Jana Palacha

Studium a profesionální kariéra

Narozen 18. května 1947 v Praze.

Účinkoval v ochotnických souborech, od  dětství obsazován do filmových rolí, po maturitě elévem v Divadle Za branou u Otomara Krejči.

V roce 1970 absolvoval divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze.

Působil v Divadle Radar, v Národním divadle, v Divadle Na Vinohradech, v Divadle Na zábradlí, v Realistickém divadle, v Divadle Jaroslava Průchy a na dalších scénách. 

Úzká spolupráce s Čs. rozhlasem a dabingovými studii.

Režisér a herec, autor literárních adaptací, překladatel z chorvatštiny.

V roce 1988 režíroval vlastní dramatizaci Haškova Švejka v Bělehradě v divadle Na Terazijama, scénografie Miroslav Melena (návrh byl vystaven na Pražském Quadriennale). V hlavní roli Milenko Pavlov.

Režíroval divadelní hry např. Švejkovské variace (dle J. Haška), Vest Pocket revue (Voskovec-Werich), Šestkrát do černého (A. Nicolaj), Pejsek a kočička (K. Čapek) aj.

Jako zakladatel Pražské herecké společnosti, která se později transformovala do Pražské umělecké společnosti, systematicky organizoval ve spolupráci s Rakouským kulturním velvyslanectvím import mimořádných tvůrčích projektů do české metropole.

V listopadových dnech 1989 se zde představil výjimečný Tanztheater Homunculus a ikona evropské divadelní scény režisér a dramatik Georg Tabori. Na jeho vystoupení v pražském Divadle Na zábradlí se přišel podívat i dramatik Václav Havel.

Jan Řeřicha stál v čele stávkového výboru divadla pro děti a mládež a hnutí OF.

V roce 1990 byl na základě výběrového řízení hl. m. Prahy jmenován do funkce ředitele Divadla na Starém Městě, kde působil do roku 1995. Pod jeho vedením divadlo rozšířilo své aktivity nad rámec scény pro děti a mládež, uskutečnila se řada jednorázových i dlouhodobých iniciativ mezinárodního formátu, performance, happeningy.

Divadlo mj. spolupracovalo s Klubem přátel vesniček SOS, dětským domovem v Duchcově, Výborem dobré vůle, Divadlem neslyšících v rakouském Klagenfurtu aj.

Divadlo navštívili mj. zahraniční herci Michael York či Pierre Richard a řada dalších významných umělců.

Jan Řeřicha zde režíroval hry předního českého dramatika Františka Pavlíčka Malá mořská víla v hlavní roli se Sabinou Laurinovou a Babička v hlavní roli s Libuší Havelkovou. Specializoval se na tzv. "černé divadlo" a mj. realizoval představení podle F. Hrubína Kráska a zvíře.

Divadlo na Starém Městě, jako jediná evropská divadelní profesionální scéna specializovaná na představení pro děti a mládež v duchu zakladatelky Míly Mellanové, realizovalo unikátní interaktivní program TERČ. Zde se setkávalo umění s dialogem. Prvním představením pro multidisciplinární projekt bylo představení Manon Lescaut v režii Miloše Horanského. Diváci ve věku teenagerů diskutovali s tvůrci incenace a s přítomnýni zástupci různých oborů - psychologie, teologie, pedagogové o tématu hry a o jejím dopadu do života v současnosti. Program byl zaznamenán Českou televizí v režii M. Bobka.

Producent a režisér kulturních a vzdělávacích programů, manažer modřanského biografu.

V roce 1996 Jan Řeřicha obdržel od radnice města Vídeň ocenění „Rathausmann“ za rozvoj dlouhodobých kulturních a společenských vztahů.

Spoluzakladatel a předseda občanského sdružení Umění bez bariér, nyní z. s. Umění bez bariér.

V roce 2002 inicioval a organizoval na počest záchranářů, kteří zahynuli při teroristickém atentátu na WTC, koncert Solidarity a díkůvzdání v newyorské Carnegie Hall. Zúčastnil se ministr kultury Pavel Dostál, Jazz Trio Jaromíra Vejvody, Bambini di Praga a řada dalších významných osobností.

Organizátor čtrnácti ročníků projektu Svatováclavský večer s udělováním Svatováclavských medailí, jimiž jsou oceňovány osobnosti, vykazující svým životem a prací vysoký mravní kredit a naplňující myšlenky vzájemné tolerance.

Zakladatel iniciativy Mánes podporující mladé umělce.

Od roku 2007 zakladatel a ředitel mezinárodního projektu proti násilí, pro paměť národa Mene Tekel.

Celoživotní partnerkou v pracovní sféře mu byla manželka scenáristka Daniela Řeřichová.

Od roku 2009 přednášející na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Autor a režisér divadla faktu v rámci vědeckého semináře PF UK Rekonstrukce politických procesů 50. let.

Iniciátor projektu Dáma a Rytíř české kultury.

Resortní ocenění se udělují od roku 2015. Titul Rytíř nebo Dáma české kultury získávají umělci s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich statečné osobní postoje a životní osudy. 

Ocenění se uděluje každý rok v rámci mezinárodního projektu Mene Tekel. O laureátech rozhoduje ministr kultury.

Jan Řeřicha zemřel 23. července 2019.[1]

Filmografie

  • 1968
    • Spalovač mrtvol
  • 1969
    • Utrpení mladého Boháčka
  • 1976
    • Bouřlivé víno
  • 1977
    • Což takhle dát si špenát
  • 1989
    • Pan Tau
  • 1994
    • V erbu lvice

Ocenění

Odkazy

Reference

  1. Zemřel Jan Řeřicha [online]. Divadelní noviny, rev. 2019-07-25 [cit. 2019-07-26]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.