Jaguar Mark V

Jaguar Mark V (také označován Mk V) byl luxusní automobil vyráběný automobilkou Jaguar Cars mezi lety 1948 a 1951. Jednalo se o překlenovací model mezi předválečnými a poválečnými vozy Jaguar. Předchůdcem byl model SS Jaguar 2½/3½ litru (Mk IV), nástupcem pak model Mark VII.

Jaguar Mark V
Jaguar Mark V
VýrobceJaguar Cars Ltd
Roky produkce1948–1951
Vyrobeno10 499 kusů
Místa výroby Coventry, Spojené království
PředchůdceSS Jaguar/Jaguar Mk IV
NástupceJaguar Mark VII
Karoseriesedan, kupé
Třídaluxusní vozy
Technické údaje
Délka4 763
Šířka1 765
Výška1 588
Rozvor3 048
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jaguar Mark V Saloon
Jaguar Mark V Drop Head Coupé

Jaguar Mark V se představil v září 1948 na Londýnském autosalonu. Vzhledem se příliš nelišil od svých předchůdců vyráběných před válkou, největším rozdílem byly zčásti vestavěné světlomety do blatníků a moderněji vyhlížející kamašové kryty zadních kol. Zbytek si zachovával tradiční vzhled, na který mohli být tradiční zákazníci zvyklí. O jeho návrh se postaral sám ředitel firmy William Lyons. Přestože se mohlo zdát o na první pohled zastaralé auto, skrývalo mnoho inovací. Jednou z hlavních bylo zcela nové nezávislé přední zavěšení navržené konstruktérem Williamem Heynsem, založené na technice torzních tyčí s malým pnutím, které užíval Citroën.[1] Přední náprava dostala dvojitá trojúhelníková ramena s kulovými klouby, která umožňovala zároveň pérování i změnu směru kol. Dalšími novinkami byly hydraulické brzdy a zcela nové šasi. Při jeho konstrukci byl kladen důraz na zvukovou izolaci podvozku a také sladění pérování. Tento moderní podvozek se později stal základem pro velké limuzíny Jaguar z 50. let. Původně měl být model osazen nově vyrobeným šestiválcem, ale nakonec byl vybrán starý šestiválec. Nabízel se s objemem 2 664 cm3 nebo 3485 cm3. Tyto pohonné jednotky měly ventily řízené shora a byly posledními motory Jaguar bez vačkových hřídelů v hlavách válců. Sportovní model XK 120, který se představil téhož roku jako Mk V, měl už nový řadový šestiválec s ventilovým rozvodem DOHC. Vozy s objemem 2½ litru měly výkon 104 koní (78 kW) a max. rychlost okolo 140 km/h. Pohonná jednotka 3½ litru měla výkon ještě o 20 koní vyšší, tedy 124 koní (94 kW); zrychlení z 0 na 100 km/h za 15 s a max. rychlost 150 km/h. S tímto motorem získal model Mark V cenné třetí místo na prestižní Rallye Monte Carlo v roce 1951.

Vůz se prodával ve dvou karosářských verzích. První byla klasická verze s pevnou střechou označovaná Saloon a druhá verze s plátěnou snímací střechou se nazývala Drophead Coupé. Celkem bylo prodáno 10 466 kusů modelu Mark V. Vozů s 2½ litrovým motorem se prodalo dohromady 1703 exemplářů, a to 1674 v provedení Saloon a pouze 29 v provedení Drophead Coupé.[2] Modelů s 3½ litrovým motorem se vyrobilo 8799 kusů - 7828 provedení Saloon a 971 provedení Drophead Coupé. Nástupcem modelu Mark V se stal model Mark VII (označení Mark VI nebylo použito, jelikož ho používala konkurenční značka Bentley).

Reference

  1. (podle publikace Encyklopedie klasických automobilů)
  2. (podle publikace Jaguar (Kompletní historie od r. 1922 do současnosti))

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.