Jacobus van Koningsveld

Jacobus van Koningsveld (Deventer, 4. března 1824Haag, 30. července 1866) byl holandský malíř a fotograf.

Jacobus van Koningsveld
Narození4. března 1824
Deventer
Úmrtí30. července 1866 (ve věku 42 let)
Haag
Povolánífotograf a malíř
Manžel(ka)Lucie Blachet
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Souvenir de Schéveningue, rybáři u moře, žánrová fotografie

Život a dílo

Van Koningsveld byl synem Gerrita Jana van Koningsvelda, vedoucího poštovního úřadu a Berendje van Velde. Studoval u Jana Adama Krusemana na Královské akademii výtvarných umění v Amsterdamu (1840–1845) a poté odjel do Paříže s malířem Jozefem Israëlsem. Spolupracovali na řadě obrazů a oba získali stipendium pro studenty umění Prix de Rome v roce 1847. V roce 1848 se vrátil do Nizozemska, kde se usadil v Amsterdamu. O dva roky později se oženil s Francouzkou Lucií Blachet (1828–1907).

Van Koningsveld se přestěhoval do Haagu, kde v roce 1859 otevřel Fotografický ateliér Photographisch Atelier van Löwenstam & van Koningsveld. Po Mauritsu Verveerovi byl druhým malířem v Haagu, který se začal věnovat fotografii.[1] Jeho partner Van Löwenstam firmu po dvou letech opustil. Od roku 1864 Van Koningsveld pracoval během koupací sezóny v Scheveningenu. Fotografoval pláž a rybáře a snímky prodával jako „Souvenir de Schéveningue“. Byl jedním z prvních, kdo se zaměřil na žánrovou fotografii. Zpočátku Van Koningsveld také pokračoval v malování, ale po roce 1861 se již výstav žijících mistrů Tentoonstelling van Levende Meesters neúčastnil a věnoval se výhradně fotografii.[2]

Van Koningsveld byl členem Pulchri Studio a od roku 1865 haagského oddělení Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zemřel v roce 1866, ve věku 42 let. Po smrti pokračovala v podnikání jeho manželka.

Práce ve veřejných sbírkách (výběr)

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacobus van Koningsveld na nizozemské Wikipedii.

  1. Mensonides, H.M. (1977) „Een nieuwe kunst in Den Haag. Encyclopedisch overzicht van de eerste Haagse fotografen“, Die Haghe. Jaarboek 1977, pp. 47–104
  2. Rooseboom, H.T. (2006) De schaduw van de fotograaf : Positie en status van een nieuw beroep: fotografie in Nederland, 1839–1889. Utrecht. (proefschrift)
  3. Objecten in het Rijksmuseum

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.