Ivan Adamovič

Ivan Adamovič (* 27. listopadu 1967 Praha) je český publicista, novinář, spisovatel a překladatel, zejména science fiction literatury (SF).

Ivan Adamovič
Narození27. listopadu 1967 (54 let)
Praha
Povolánípřekladatel, autor sci-fi a spisovatel
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Vystudoval obor Vědecké informace a knihovnictví na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.[1] V 90. letech 20. století bylo jeho působení spojeno především se žánrem science fiction.[2] Byl jedním ze zakladatelů sci-fi měsíčníku Ikarie, v němž působil od jeho vzniku v roce 1990 do roku 2007 jako redaktor zahraniční prózy a publicistiky. V roce 1997 přešel v Ikarii na externí úvazek a postupně působil zároveň s prací v Ikarii v těchto médiích: alternativní časopis Živel (zakladatel a šéfredaktor), měsíčník Quo (redaktor), internetový deník inZine.cz (šéfredaktor), Hospodářské noviny (vedoucí kulturní rubriky), Pražský deník (vedoucí kulturní rubriky), příloha Pátek Lidových novin (redaktor), finanční měsíčník Finmag (šéfredaktor), měsíčník Reader´s Digest (redaktor) a čtrnáctideník TV Max (šéfredaktor). Nyní pracuje v Deníku N.

Přispíval do řady českých i zahraničních časopisů. Pro nakladatelství Najáda v Praze vedl edici Manta. Je držitelem celkem dvanácti Cen Akademie Science fiction, fantasy a hororu (SFFH)[3], z toho čtyřikrát jako nejlepší SF redaktor[4], třikrát za nejlepší teoretický text roku, v roce 2005 tuto cenu získal za dlouholetou práci pro žánr science-fiction. Pro různá média píše kritiky literatury, filmu a výtvarného umění, v posledních letech zejména pro Lidové noviny, Hospodářské noviny, deník E15, server Aktuálně.cz a měsíčník Bel Mondo. Byl hostem v řadě televizních diskusních pořadů (Katovna, Síto, Čtenářský deník aj.). Na Fakultě sociálních věd UK vyučoval vlastní volitelný předmět Úvod do populární kultury. Byl spolukurátorem výstavy Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu, která se uskutečnila v roce 2010 v Domě umění města Brna a v pražské galerii DOX (společně s Tomášem Pospiszylem). Je rozvedený, se současnou partnerkou má syny Medarda a Leoše a dceru Rosu. Od září 2012 vede blog.tatoblog.cz věnovaný výchově dětí z pohledu otce.

Československý fandom

Na počátku 80. let se stal členem řady sci-fi klubů, nejdříve SFK Spectra, ADA, pak vedl SFK RUR a stal se členem Klubu Julese Vernea. Zúčastňoval se desítek akcí a setkání (conů) nejen v Česku, byl např. pravidelným účastníkem Parconů od roku 1985, také ve světě (Worldcon, Eurocon). Stal se členem World SF Association of Professionals.

Dílo

Překlady

  • Paralelní světy[zdroj?]
  • Cizí hvězdy[zdroj?]
  • Půlnoční stíny I. – antologie hororu[zdroj?]
  • Půlnoční stíny II.[zdroj?]

Povídky

Je autorem desítek povídek, uveřejněných v fanzinech, časopisech a antologiích

  • Antigé (SF), 3. místo v literární soutěži SFK 167
  • Velký opuštěný dům
  • Hlas krve, oceněno roku 1997 Akademií SFFH jako nejlepší horor a antologie

Studijní práce

  • Studie Czech Science Fiction in the Last Forty Years, vydáno v Kanadě roku 1990
  • Slovník české literární fantastiky a science fiction, vydáno 1995, oceněno 1996 Akademií science fiction, fantasy a hororu za nejlepší teoretické dílo
  • Skripta Úvod do science fiction
  • Bibliografie české vědeckofantastické literatury... – diplomová práce na VŠ

Spoluautor

Odkazy

Reference

  1. http://www.scifi.cz/ik/whosf/adaiva.htm%5B%5D
  2. Adamovič, I.: "Život s pocitem úžasu. Fragmenty vzpomínek sci-fi dinosaura", XB 1, 2011, č. 3 - 2012, č. 3
  3. ASFFH | Akademie science fiction, fantasy a hororu [online]. [cit. 2019-06-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-22. (česky)
  4. Ivan Adamovič na webu Legie [online]. Praha: [cit. 2010-02-21]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.