innogy

Společnost innogy (dříve RWE) je jeden z největších energetických podniků v Evropě. Podle tržní hodnoty je innogy největší energetickou skupinou v Německu a působí i v České republice.[2] Zaměřuje se na tři základní oblasti podnikání - obnovitelné zdroje energie, sítě včetně ostatní energetické infrastruktury a obchod.[3] Na českém trhu je innogy lídrem mezi dodavateli plynu pro domácnosti a firmy.[4] Zásobuje plynem a elektřinou 1,7 milionu tuzemských zákazníků. Vedle dodávek, distribuce a skladování plynu nabízí novinky ve formě moderních energetických a doplňkových produktů. Název innogy vznikl spojením slov innovation, energy a technology (inovace, energie a technologie).[5]

Innogy
Logo
Základní údaje
Právní formaevropská společnost
Datum založení2016
SídloEssen
Adresa sídlaEssen, Německo
Klíčoví lidéUwe Tigges, CEO
Charakteristika firmy
Oblast činnostizásobování energií a electric power industry
Produktydodávky elektřiny a zemního plynu, distribuce elektřiny a zemního plynu, skladování plynu, výroba tepla a elektřiny, projektování a realizace obnovitelných zdrojů energie, energetické služby, poradenství
Zaměstnanci40 624[1]
Mateřská společnostE.ON
Dceřiné společnostiVSE AG
Innogy Stiftung für Energie und Gesellschaft
Lechwerke
Rhenag
Westnetz
GridServices
GasNet
Czech Grid Holding
innogy Gas Storage
Identifikátory
Oficiální webwww.innogy.cz www.innogy.com
ISINDE000A2AADD2
LEI52990099A8H045CKYJ64
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předmět podnikání

Společnost innogy sídlí v Essenu a vznikla v roce 2016 vyčleněním divizí obnovitelných zdrojů, obchodu a sítí z koncernu RWE. Se svými třemi oblastmi podnikání (obnovitelné zdroje, sítě a infrastruktura, obchod) působí innogy téměř výhradně v Evropě - v Německu, Anglii, Francii, Španělsku, Polsku, Portugalsku, Itálii, Švýcarsku, České republice a dalších zemích.[6] Na jedenácti evropských trzích dodává elektřinu celkem 16 milionům a plyn 7 milionům zákazníků. Spravuje distribuční sítě, rozšiřuje výrobu z obnovitelných zdrojů, modernizuje svou energetickou infrastrukturu a plánuje rozvíjet tzv. inteligentní sítě (Smart Grids). Podle informací z webových stránek se činnosti innogy na českém trhu opírají o čtyři hlavní pilíře - dodávky zemního plynu a elektřiny, distribuci plynu, skladování plynu v podzemních zásobnících a výrobu tepla a elektřiny. Své aktivity v České republice řídí innogy prostřednictvím dceřiných a sesterských společností.[7]

  • Obchodní společnost innogy Energie zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny a také další služby jako pronájem LED žárovek nebo detektorů kouře a CO či pojištění domácnosti.
  • Pod společnost innogy Grid Holding patří distribuce plynu na území celé České republiky kromě Prahy a jižních Čech. Jedná se o tzv. regulovanou činnost, nad kterou vykonává dohled Energetický regulační úřad.
  • Společnost innogy Gas Storage se zabývá skladováním zemního plynu v podzemních zásobnících.
  • Hlavní činností innogy Energo je teplárenství (rozvoj decentralizovaných zdrojů) a provoz sítě plnicích CNG stanic pro automobily na stlačený zemní plyn.

Distribuce plynu

Nejrozsáhlejší distribuční síť plynovodů v České republice patří společnosti innogy (innogy Grid Holding). Tvoří ji 64 tisíc kilometrů plynovodů a další technická zařízení na celém našem území kromě Jihočeského kraje a Prahy. Společnosti innogy Grid Holding (GridServices, GasNet) se vyčlenily z koncernu už 1. ledna 2007 v reakci na nařízení EU a novely energetického zákona, které odstartovaly tzv. unboundling - právní oddělení vlastníka sítí od vlastníka obchodní společnosti.[8] Správa distribuční plynovodní soustavy, kterou vykonává distributor plynu, zahrnuje provoz, přepravu plynu, údržbu a opravy plynárenských zařízení, měření spotřeby a kvality zemního plynu, připojování a odpojování zákazníků a provoz dispečinku.

Skladování plynu v podzemních zásobnících

Podzemní zásobníky zemního plynu slouží k vyrovnávání sezónních výkyvů ve spotřebě nebo ceně, zajišťují flexibilitu a přispívají k bezpečnosti dodávek. V ČR je v provozu 8 zásobníků, jedním takovým je podzemní zásobník zemního plynu Háje u Příbrami. Společnost innogy Gas Storage provozuje 6 z nich s celkovou kapacitou 2,7 miliardy m³ (4 plynová ložiska, 1 aquifer a 1 skalní kaverna). Nacházejí se v lokalitách Lobodice, Dolní Dunajovice, Štramberk, Třanovice, Tvrdonice a Háje u Příbrami. Podzemní zásobníky plynu plní svojí roli optimalizace plynárenské soustavy, stejně jako bezpečnostní pojistky pro případy nenadálých událostí v dodávce plynu.

Společenská odpovědnost

Na svých internetových stránkách innogy uvádí, že se svými dceřinými společnostmi patří mezi nejvýznamnější dárce v ČR.[9] Prostřednictvím neziskových organizací a nadací podporuje částkami v řádech milionů korun za rok charitu, pomoc dětem, seniorům a zdravotně handicapovaným. Je nedílnou součástí prestižního festivalu Pražské jaro, podporuje Český olympijský tým a české paralympioniky. Mimo to se firma již více než 10 let v rámci své společenské odpovědnosti zaměřuje na dva hlavní projekty, které rozvíjejí českou kinematografii a české rekreační lyžování.

Projekt innogy – energie českého filmu ročně přispěje více než 25 milionů korun na rozvoj kinematografie, na dokumentaristiku, literární přípravu či tvorbu budoucích filmařů. Podílí se na koprodukci filmů jako Anděl páně, Kobry a užovky, Polednice nebo Teorie tygra. Za posledních 11 let pomohla innogy zrealizovat 51 hraných filmů a dokumentů. V rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož je tradičním partnerem, vyhlašuje jako člen Filmové nadace vítěze soutěže o nejlepší nezrealizovaný scénář. Udělené finanční ceny zatím přispěly více než 85 vybraným filmařům na realizaci jejich tvorby a prezentaci na dalších festivalech.

Druhým projektem je innogy – energie českého lyžování. Zasazuje se o zlepšení podmínek pro tuzemské lyžaře. Podporuje lyžařské školy a výchovu mladých talentovaných sportovců, podílí se také na vybavení středisek bezpečnostními prvky. Společnost innogy spolufinancovala 7112 metrů bezpečnostních sítí na sjezdových tratích, 330 bezpečnostních tyčí nebo 520 bezpečnostních matrací. Iniciovala osazení lyžařských a běžeckých tras novými orientačními terči a podílela se na instalaci desítek velkoplošných panoramatických map a elektronických informačních tabulí. Mimo jiné innogy přispívá na provoz elektronických systémů, které měří a zobrazují aktuální stav sněhové pokrývky, teploty vzduchu a síly větru.

Rebranding

Hlavní slogan české rebrandingové kampaně RWE zní: „Řekli jsme ano změně k lepšímu.“ Kampaň několik měsíců používala obě značky a plynule přešla na samostatný brand innogy.[10] S novým názvem innogy se od 1. října 2016 změnilo také logo na tvar variabilního písmene „i“. Název innogy zosobňuje tři základní pojmy, které jsou pro společnost charakteristické - innovation, energy, technology (inovace, energie, technologie). Nová hravá a flexibilní značka se chce odlišit i používáním výrazných barev, které nejsou pro energetiku typické.

Reference

  1. Archivovaná kopie. news.innogy.com [online]. [cit. 2016-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-11-29.
  2. Zisk energetické společnosti innogy za první tři čtvrtletí klesl o 7 %
  3. innogy v ČR
  4. RWE se teď jmenuje innogy. rwe.innogy.cz [online]. [cit. 2016-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-29.
  5. About innogy SE
  6. Byznys pro společnost
  7. O společnosti GasNet
  8. Od října se RWE v Česku bude jmenovat innogy, kampaň právě začíná

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.