IP kamera

IP kamera, také nazývaná síťová kamera, je druh kamery, který pro přenos dat (videa) využívají internetový protokol. Spojení s okolím je realizováno pomocí ethernetové linky nebo bezdrátově. Využívají se pro monitorování určeného prostoru, například obchodních prostor, bank, soukromých pozemků apod. Uplatnění najdou i při živých náhledech na internetových stránkách.

Síťová IP kamera

Historie

První IP kamera na světě spatřila světlo světa v roce 1996. Jejím vynálezcem byl zakladatel firmy AXIS Martin Gren.

Prvotní nápad vytvořit IP kameru ho napadl náhodou v 90 letech, kdy byl pracovně v Japonsku a kde se ho jeden z jeho zákazníků zeptal, jestli by nedokázal připojit analogové kamery k síti, že jich má plný sklad. Panu Greenu se nápad zalíbil a řekl si, že jeho firma je otevřená novým nápadům.

První IP kamera nesla název AXIS Neteye 200 a měla velmi nízký výkon. Ve standardním rozlišení dokázala pořídit pouhý jeden snímek za 17 sekund a tři snímky za minutu.

V roce 1999 firma vyvinula vlastní čip ARTPEC, který již zajistil přenos 30 obrázků za sekundu.

Komunikační část IP kamer

Hardwarové komunikační rozhraní IP kamer

IP kamera může volně nakládat s celou řadou konektorů zprostředkovávajících datový přenos. Logické vstupy a výstupy (I/O) slouží k připojení externích zařízení.

Vstupy jsou využívány zejména k přenesení logické informace, například s prvku PZTS či ACS. Tyto informace jsou zpracovány procesorem kamery a podle nastavení pak IP kamera vykonává nezávislé činnosti, jako například změnu své polohy a nebo aktivaci jiných funkcí podle konfigurace samotné IP kamery.

Výstupy slouží k odeslání logické informace do externích zařízení, které dle nastavení taktéž vykonávají samostatně činnost, jež je logickým výstupem spuštěna.[1]

Přenosové technologie síťového videa

IP kamery využívají stejné síťové technologie jako ostatní síťová zařízení (počítače, tiskárny, routery, modemy, ale i mobilní telefony nebo tablety připojeny přes wifi). IP kamera přenáší živě digitální video přes síť do koncových zařízení, jako je počítač nebo mobilní telefon. S přidělenou IP adresou, Zabudovaným webovým serverem a audio/video protokoly můžete nezávisle na jiných zařízeních monitorovat sledovanou scénu.

IP ( internet protokol)

IP je základním protokolem používaným na internetu a v počítačových sítích. Protokol je v podstatě standard, podle kterého probíhá přenos dat mezi dvěma koncovými body.[2]

Výhody

Mezi hlavní přínosy kamer tohoto typu patří:

  • Vzdálená správa prakticky odkudkoli.
  • Podpora digitálního zoomu.
  • Schopnost posílat snadno obrázky i video kamkoli, kde se nachází aktivní připojení k internetu.
  • Pokrokové (progresivní) skenování umožňující lepší kvalitu obrazu, a to zejména u pohyblivých cílů.
  • Nastavitelné hodnoty u snímků za sekundu a rozlišení.
  • Obousměrná komunikace.
  • Možnost poslání výstrahy (či učinění jiné akce) pří zjištění podezdřelé aktivity.
  • Nízké požadavky na kabeláž.
  • Podpora tzv. Inteligentního videa - analyzování obrazu a případné sledování podivné aktivity, či zjištění geografické lokace daného tělesa.

Reference

  1. GARDLÍK, Marián. Co je IP kamera. securia.cz [online]. [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (česky)
  2. TCP/IP Protocol Architecture. technet.microsoft.com [online]. [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.