Hycomat

Hycomat je poloautomatická spojka pro automobily Trabant. Konstrukčně je shodná s poloautomatickou spojkou Saxomat západoněmecké společnosti Fichtel & Sachs, vyráběnou v 50. a 60. letech 20. století.

Trabant 601 S Universal s Hycomat

Porovnání se standardními Trabanty

V únoru 1965, něco málo přes půl roku od počátku sériové výroby typu 601, se v nabídce výrobního závodu objevila varianta 601-H. Tato varianta nabízela automatizované vypínání spojky bez nutnosti sešlapovat pedál během řazení, tzv. Hycomat. Modifikace, lišící se od sériového provedení jinou řadicí pákou, jiným pedálem spojky a větším množstvím úprav pod kapotou, byla určena i na vývoz a pro invalidy.

Prodejní ceny v tehdejší ČSSR byly zhruba o 5–10 % vyšší, než u stejného provedení bez Hycomatu. I s automatizovanou spojkou se však jednalo o výrazně levnější automobil, než byly vozy ostatních běžných značek.[1]

Popis funkce

Zařízení pracovalo pomocí hydraulického čerpadla poháněného hřídelí procházející dutou hřídeli převodovky (čerpadlo bylo umístěno až za převodovkou a aby bylo poháněno stále, procházela převodovkou a spojkou až k motoru hřídel, která čerpadlo poháněla). Při nízkých otáčkách motoru vytvářelo čerpadlo pouze nízký tlak oleje a spojka byla rozpojená. Zvyšováním otáček motoru rostl tlak čerpadla a spojka byla postupně zapínána. Při řazení byl tento hydraulický okruh přemostěn ventilem, aby během řazení byla spojka vypnuta a bylo možné řadit jiný rychlostní stupeň. Ventil byl ovládán upravenou řadicí pákou, která obsahovala i spínač - při tlaku na řadicí páku v jakémkoliv směru tento spínač sepnul a ventil snížil tlak v hydraulickém systému; tím dojde k vypnutí spojky.

Spojkový pedál byl upravené konstrukce a v režimu, kdy hycomat normálně pracoval, byl sešlápnut až k podlaze a zajištěn v této poloze. Při poruše bylo možné jej odjistit a jezdit jako s vozem bez Hycomatu. Bylo však potřeba vyvinout vyšší sílu na pedál, než u sériového vozu. Ve voze byly použity atypické díly jako kliková hřídel, hnací hřídel převodovky, řadicí páka, pedál spojky a některé další.

Odkazy

Reference

  1. Nové ceny automobilů. Rudé právo. 28. 10. 1981, s. 2. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.