Husband Kimmel

Admirál Husband „Hubby“ Kimmel (26. února 1882, Henderson, Kentucky, USA14. května 1968 Connecticut) byl americký námořní důstojník a admirál amerického vojenského námořnictva.

Husband Kimmel
Rodné jménoHusband Edward Kimmel
Narození26. února 1882
Henderson
Úmrtí14. května 1968 (ve věku 86 let)
Groton
Místo pohřbeníAnnapolis National Cemetery
Alma materNámořní akademie Spojených států amerických
Henderson City High School
Povolánídůstojník
Oceněnímedaile Za službu v Mexiku
medaile Za vítězství ve druhé světové válce
medaile Za vítězství v první světové válce
Československá medaile Vítězství
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kariéra

Narodil se v roce 1882 v Hendersonu ve státě Kentucky v rodině armádního majora a vystudoval námořní akademii.

Od roku 1906 sloužil na různých válečných lodích v karibské oblasti. První světové války se zúčastnil v oddíle bitevních lodí USA, která byla vyslána jako podpora britské Grand Fleet. Hodnost kapitána získal v roce 1926.

Krátký vrchol jeho kariéry nastal v únoru 1941, kdy byl povýšen do funkce hlavního velitele tichomořské oblasti (CINCPACFLT) a stal se služebně nejstarším admirálem amerického námořnictva.[zdroj?] Nastoupil po admirálu Richardsonovi, který kritizoval přesun domovské základny pacifického loďstva z kalifornského San Diega v roce 1940 na havajský Pearl Harbor. Zde také Kimmelova kariéra skončila 10 dní po japonském útoku. Viceadmirál Pye zastavil jeho plány na posílení obrany ostrova Wake a v době nástupu definitivního velitele pacifické flotily admirála Nimitze už byl ostrov okupován Japonci.

H.E.Kimmel byl označen Robertsovou komisí spolu s velitelem pozemních sil generálem Waltrem Shortem za hlavního viníka katastrofy. Po snížení hodnosti o dva stupně byl počátkem roku 1942 propuštěn do civilu a zaměstnán u firmy pracující pro námořnictvo. Během hořkých let doprovázených nenávistnými útoky a výzvami k sebevraždě se marně pokoušel o veřejnou obhajobu před řádným vojenským soudem. Zemřel v 86 letech v roce 1968.

Teprve v roce 1999 americký Senát očistil jeho jméno[1] s tím, že se k admirálovi nedostaly zásadní informace, které měl k dispozici Washington, jak Kimmel tvrdil už v roce 1942. Prezident Clinton ani žádný další prezident však nevyhověli rezoluci Senátu, která vyzývala k posmrtnému navrácení původní hodnosti obou "obětních beránků."

Film

  • Pravda o Pearl Harboru; režie: Christopher Spencer; Velká Británie, 2016, historický dokument 2x45 min[2]

Odkazy

Reference

  1. CHEN, C. Peter. Husband Kimmel. WW2DB. Dostupné online [cit. 2018-11-26].
  2. Pravda o Pearl Harboru [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-25]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.