Howard Fast

Howard Melvin Fast (11. listopadu 1914 New York12. března 2003, Greenwich, Connecticut) byl americký spisovatel, scenárista a publicista.

Howard Fast
Narození11. listopadu 1914
New York
Úmrtí12. března 2003 (ve věku 88 let)
Old Greenwich
PseudonymE. V. Cunningham
Povoláníspisovatel, scenárista, romanopisec a autor sci-fi
OceněníGrand prix de littérature policière (1973)
Mezinárodní Stalinova cena za mír mezi národy
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v chudé židovské rodině (jeho otec pocházel z Ukrajiny a jmenoval se původně Fastovskij). Od dětství cestoval po Americe a živil se různými nekvalifikovanými profesemi, v osmnácti letech vydal svůj první román Two Valleys a stal se profesionálním spisovatelem. Věnoval se především námětům z americké historie: napsal životopis Thomase Paina nebo knihu Freedom Road, v niž se zabýval osudy černých otroků osvobozených po občanské válce. Psal také komerční literaturu pod pseudonymy E. V. Cunningham a Walter Ericson. Za druhé světové války pracoval pro Office of War Information.

V roce 1943 vstoupil do Komunistické strany Spojených států amerických a psal pro její noviny Daily Worker. V roce 1950 byl vyšetřován Výborem pro neamerickou činnost a když odmítl vypovídat, byl odsouzen k tříměsíčnímu vězení.[1] Velká nakladatelství s ním přestala spolupracovat, založil proto v roce 1952 vlastní firmu Blue Heron Press, kde vydal svůj nejúspěšnější román Spartakus. V roce 1952 neúspěšně kandidoval do Kongresu za American Labor Party. Byla mu udělena Stalinova cena míru. Ve druhé polovině 50. let se od komunismu odklonil, což vysvětlil rozčarováním z odhalení Stalinových zločinů a ze sovětské intervence v Maďarsku.[2]

Poté, co byl v roce 1960 zrušen zákaz působení komunistů v americkém filmovém průmyslu, odešel Fast do Hollywoodu a stal se scenáristou. Podle jeho námětů vznikly filmy Spartakus, Podzim Čejenů, Man In the Middle, Přelud, Jednadvacet hodin v Mnichově, The Immigrants a Dubnové ráno a seriály The Lives of Benjamin Franklin a How the West Was Won.[3]

Svůj život popsal v autobiografii Being Red (1990). Spisovatelem se stal i jeho syn Jonathan Fast.

Reference

  1. Howard Fast. www.writing.upenn.edu [online]. [cit. 2020-01-03]. Dostupné online.
  2. Howard Fast. Spartacus Educational [online]. [cit. 2020-01-03]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Howard Fast. IMDb [online]. [cit. 2020-01-03]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.