Hostel
Hostel je levná turistická ubytovna, určená zejména pro studenty. Na rozdíl od hotelů zde ubytovaní sdílejí většinou příslušenství a vybavení.
Historie
Německé autorství
Za původce myšlenky hostelu je považován Richard Schirrmann, učitel z Vestfálska. Společně se svými žáky odstraňoval každý večer lavice z učebny, aby v ní v noci a o víkendech mohli přespávat cestující studenti. Roku 1912 vyšel v Německu první průvodce po hostelech, který obsahoval 65 hostelů. Do roku 1919 se síť německých hostelů rozrostla na 300, do roku 1932 přesáhl jejich počet 2000. Hostely se šířily i do Švýcarska, Polska, Nizozemska, Norska, Dánska, Francie, Belgie a na britské ostrovy.
Hostelling International (HI)
Roku 1932 se setkání v Amsterdamu stalo základem první mezinárodní hostelové federace (International Youth Hostel Federation – IYHF), se zastoupením evropských a severoafrických zemí a Nového Zélandu. Roku 1933 se připojili i první zástupci USA. IYHF se transformovala do dnešní Hostelling International (HI), federaci sdružující více než 70 národních asociací mládežnických ubytoven z více než 80 zemí světa.
Rozdíly mezi hostely
Různé hostely a hostelové asociace mají různou strategii, v některých platí věková omezení a v jiných mají žáci a studenti přednost pouze v případě naplnění kapacity, některá zařízení upřednostňují hromadné a skupinové zájezdy a jiné individuální cestování. Liší se i způsob více či méně komunitních aktivit lidí, kteří se v hostelu setkají – některé hostely spolupracují s cestovními kancelářemi. Vznikly také hostely zaměřené na seniory, na rodiny s dětmi atd.
České země
V Česku vznikl hostel například již před první světovou válkou ve Vrchlabí. Roli hostelů hrály do značné míry také turistické ubytovny Klubu českých turistů a Sokola, které po nástupu socialismu přešly pod ČSTV. Členem dvou mezinárodních hostelových asociací byla od 60. let Cestovní kancelář mládeže (CKM) spadající pod Socialistický svaz mládeže.
Odkazy
Související články
- Zimní prostor („Winterraum“)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu hostel na Wikimedia Commons
- Kateřina Sekyrová: Hostelling I. - Historie hostellingu, Kalimera, 8. 12. 2000
- Kateřina Sekyrová: Hostelling II. - Komu je hostel určen?, Kalimera, 21. 12. 2000
- Kateřina Sekyrová: Hostelling IV. - Hostely v Čechách, Kalimera, 2. 4. 2001
- Hostelling International: Hostels Worldwide Hostelling, angl.