Hlávkovy domy

Hlávkovy nadační domy je komplex dvou nájemních domů orientovaných do ulic Vodičkovy (736/17) a Jungmannovy (736/10), 110 00 na Nové Město, Praha 1. Byly vybudovány jako nájemní domy stavitelem Josefem Hlávkou podle návrhu Josefa Fanty. Objekt je od roku 1995 chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hlávkovy domy
Hlávkovy domy, pohled z Vodičkovy ulice
Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektJosef Fanta
Výstavba18881889
Materiálzdivo
StavitelHlávkovo stavební podnikatelství
StavebníkJosef Hlávka
Poloha
AdresaVodičkova 736/17,
Jungmannova 736/10
Praha 1, Nové Město
110 00  Praha 1, Česko Česko
UliceJungmannova
Souřadnice50°4′49,41″ s. š., 14°25′22,83″ v. d.
Další informace
Rejstříkové číslo památky41511/1-2150 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny budovy

Josef Hlávka, stavitel a mecenáš

Budovy byly vystavěny v letech 18881889 podle návrhu architekta Josefa Fanty, stavbu provedlo Hlávkovo stavební podnikatelství. Nájemné od obyvatel domu bylo užito k financování Nadání Josefa, Marie a Zděnky Hlávkových, dobročinné rodinné nadace. Prostředky nadace následně šly například na podporu vzniku řady významných pražských staveb: dostavby katedrály sv. Víta, Národního muzea či Pomníku svatého Václava na Václavském náměstí.

Mezi významné obyvatele domu patřil například spisovatel Julius Zeyer či členka slavné umělecké rodiny, malířka Amálie Mánesová. V období před a během první světové války zde politik Přemysl Šámal se svými spolupracovníky organizovali politický odboj proti státní moci Rakouska-Uherska, který později napomohl ke vzniku samostatného Československa roku 1918.

Činnost Přemysla Šámala a dalších připomíná pamětní deska umístěná na zdi budovy ve dvoře.

Architektura stavby

Pětipodlažní palác je vystavěn na základech původních starších domů v novorenesančním slohu navazujícím na římskou renesanci. Budova nese bohatou štukovou a sgrafitovou výzdobu, štíty obou budov ve Vodičkově a Jungmannově ulici jsou identické. Středovou částí obou domů vedou dva průjezdy do dvora.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.