Hempro (budova)

Hempro (v srbské cyrilici Хемпро) je název budovy, která se nachází v srbské metropoli Bělehradu, na třídě Terazije v centru města. Jedná se o kulturní památku. Nachází se na adrese Terazije 8.

Hempro
Poloha
AdresaBělehrad, Srbsko Srbsko
Souřadnice44°48′51,55″ s. š., 20°27′36,56″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V prvním patře se nacházela vstupní hala prostory pro reprezentaci a komunikaci s veřejností, druhé patro bylo určené pro reprezentativní prostory společnosti Hempro a třetí až šesté patro byly určeny jako kancelářské prostory. Na budově obložené bílým kamenem bylo nápadné především rozčlenění hlavní fasády, kterým se architekt vyhnul jednoduchosti funkcionalistických staveb.

Historie

Stavba vznikla dle návrhu architekta Alekseje Brkiće[1] v závěru 50. let 20. století. Byla vybudována pro potřeby státního podniku, který se v Jugoslávii zabýval vývozem chemických výrobků do zahraničí. Potřeba vzniku reprezentativního sídla společnosti se ukázala v roce 1953 a bylo rozhodnuto o stavbě moderní budovy. Ta vznikla na místě původní známé restaurace s názvem Zlatna slavina. Pozemek byl v rámci různých vln znárodnění původnímu majiteli vyvlastněn, kavárna zbourána a následně začaly přípravné práce pro mnohopatrovou moderní administrativní budovu. Její výšku však omezovaly městské předpisy na maximální počet pater a tak byla vybudována tak, aby odpovídala všem ostatním objektům na třídě Terazije.

Přípravné práce na realizaci stavby probíhaly v letech 1954 a 1955. Realizace byla odložena i kvůli výstavbě nedalekého Terazijského tunelu. Podle původních plánů měly být stavební práce dokončeny v závěru roku 1955, některé drobné úpravy interiéru však probíhaly ještě i v následujícím roce. Svému účelu začala stavba sloužit v roce 1957.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zgrada Hempro na srbské Wikipedii.

  1. ANTONIĆ, Zdravko; TASIĆ, Nikola; DRAGANČIĆ, Nikola. Istorija Beograda. Bělehrad: Balkanološki institut SANU – Draganić, 1995. ISBN 86-7179-021-5. S. 575. (srbochorvatština)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.