Produkční kodex

Produkční kodex (Production code), někdy také nazývaný Haysův kodex byl předpis, určující pravidla cenzury v americké filmové produkci a distribuci. Byl ustanoven v roce 1930, silně utužen v roce 1934 a zrušen v roce 1968, kdy byl nahrazen klasifikací ratingu MPAA.

Produkční kodex podrobně popisoval, co je ve veřejně promítaných filmech z hlediska morálky ještě akceptovatelné a co už ne. Cenzura podle tohoto kodexu probíhala od námětu, přes jednotlivé fáze výroby až po schválení k distribuci. Hollywoodská studia se touto samoregulací vyhnula přímé státní kontrole.

Historie

První verzi vytvořili v roce 1930 jezuita Daniel A. Lord a katolický novinář Martin Quigley. 13. června 1934 pak vstoupil v platnost dodatek dokumentu, který zavazoval všechna kina, sdružená v asociaci filmových distributorů, promítat pouze schválené filmy.

Kromě produkčního kodexu existovala i jiná omezení. Zvláštní cenzuru si prováděli mormoni a pro americké katolíky bylo závazné ještě schválení Legií slušnosti.

Literatura

  • Dawn B. Sowa: Zakázané filmy, 2005, ISBN 80-242-1383-4

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.