Háďátko obecné

Háďátko obecné (Caenorhabditis elegans) je volně žijící nepatogenní půdní červ z kmene hlístic. Háďátko žije v půdě po celém světě a je významným modelovým organismem, jehož výzkum započal v roce 1974. Tento druh se stal významným nástrojem molekulární a vývojové biologie. Jedná se rovněž o první mnohobuněčný organismus, u něhož byl osekvenován kompletní genom. Rovněž byl poprvé u tohoto druhu prezentován fenomén RNA interference. Tito tvorové také dokázali přežít havárii raketoplánu Columbia.[1]

Háďátko obecné
Caenorhabditis elegans
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenhlístice (Nematoda)
TřídaSecernentea
ŘádRhabditida
ČeleďRhabditidae
RodCaenorhabditis
Binomické jméno
Caenorhabditis elegans
(Maupas, 1900)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tento organismus je významný jako modelový také pro robotiku, kybernetiku, bioniku a umělou inteligenci: Dospělec má totiž přesně 302 neuronů, [2] což je dostatečně malý počet, aby tento organismus šlo virtualizovat a syntetizovat v celé jeho funkčnosti. I tak je však systém vazeb buněk i v tomto malém organismu velmi komplexní, výzkum bude probíhat ještě dlouho.

Odkazy

Reference

  1. Worms survived Columbia disaster [online]. BBC, 2003-05-01 [cit. 2009-05-04]. Dostupné online. (angličtina)
  2. KOSINSKI, RA; ZAREMBA, M. Dynamics of the Model of the Caenorhabditis Elegans Neural Network. Acta Physica Polonica B. 2007, roč. 38, čís. 6, s. 2201. (angličtina)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.