Gymnázium Přírodní škola

Gymnázium Přírodní škola je nezisková organizace, obecně prospěšná společnost, zařazená do sítě škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Škola byla založena v roce 1993 jako alternativa k velkým státním gymnáziím.

Gymnázium Přírodní škola, o.p.s.
MottoStudium je plnohodnotným životem, nikoli pouze přípravou na budoucnost
ZkratkaPřírodní škola
Právní formaobecně prospěšná společnost
Datum založení1993
IČO25107500
IZO108056911
REDIZO600005984
ŘeditelMgr. František Tichý
ZástupceRNDr. Marek Matura. Ph.D.
AdresaLetohradská 370/1, 170 00 Praha, Holešovice
Zeměpisné souřadnice50°5′55,4″ s. š., 14°25′48,87″ v. d.
Obory vzdělávání
79-41-K/81 Gymnázium všeobecné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedná se o osmileté gymnázium, jehož heslem je Cesta jako cíl. Zakladatelem školy je František Tichý, který je jejím ředitelem dodnes. Specifický pedagogický systém školy si klade za cíl rozvíjet samostatnost a vlastní odpovědnost studentů sama za sebe a své vzdělání s důrazem na práci v a pro kolektiv. Důležitou základní tezí školy je, aby byla plnohodnotným životem tady a teď a ne pouze přípravou na život v budoucnu. Sama škola je jedno větší společenství, v kterém každý zná druhého jménem. I z toho důvodu je kapacita školy stanovena na přibližně 70 studentů, což zaručuje malý, vzájemně provázaný kolektiv.

V roce 2017 o pedagogickém systému Přírodní školy, inspiracích a principech vyšla v nakladatelství Geum knihy Výchova jako dobrodružství. Jejím autorem je zakladatel školy František Tichý. V obecnější rovině se věnuje výchově dětí a dospívajících, představuje konkrétní doporučení z praxe. Součástí jsou i vyprávění a zkušenosti studentů a absolventů. Kniha Přírodní škola, cesta jako cíl (2011) popisuje vývoj školy od založení v roce 1993 a rozebírá konkrétní prvky a organizaci života školy.

Zajímavost

Žáci z Přírodní školy založili v roce 2010 webovou stránku Vedem, věnovanou dětem v Terezíně během druhé světové války, a jeden z učitelů školy napsal knihu "Princ se žlutou hvězdou" o chlapci Petru Ginzovi, redaktorovi časopisu Vedem, který zahynul v Osvětimi. Časopis Vedem si založili chlapci ve věku 12–15 let samizdatem, půjčovali si ho tajně, zveřejňovali v něm své básně a povídky a hlavně články o životě v terezínském ghettu. Později přidali časopisy Kamarád, Domov a Rim Rim Rim. Všechny skeny dochovaných výtisků jsou na stránce ke čtení. Mnohé z těchto textů žáci Přírodní školy přepsali, uspořádali do logických celků a sestavili výmluvný přehled o životě v terezínském táboře. Natočili také scénky z terezínského života, rozhovory s pamětníky, dětské opery a hry apod. Nyní práce pokračují pod jménem projektu Terezínská štafeta.

Odkazy

Reference

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.