Gutaperča

Gutaperča je druh gumy, která se podobá kaučuku, je průhledná, pevná a pružná. Vyrábí se z mléčné šťávy ze stromů rodu Palaquium, především pak druhu Palaquium gutta (perčovník pravý[1]), jež jsou domovem v jihovýchodní Asii. Samotný výraz pochází z malajských slov 'getah', což znamená kaučuk, a 'percha', které označuje samotný druh stromu.

Stromy jsou 5–30 metrů vysoké a kmeny mají v průměru až 1 metr. Listy jsou stále zelené, střídavě nebo spirálovitě uspořádané, 8–25 cm dlouhé, se svrchní strany leskle zelené, zespodu pak světlejší a ojíněné. Květy se objevují v malých shlucích, každý z nich s bílým okvětím s 4–7 (většinou 6) špičatými okvětními lístky. Plod je vejcovitá bobule velká 3–7 cm, která obsahuje 1–4 semena; u mnoha druhů je plod jedlý.

Struktura

Stejně jako kaučuk je gutaperča polyterpen, polymer isoprenu – (trans-1,4-polyizopren). Avšak na rozdíl od kaučuku, který je izomerem cis, je gutaperča izomerem trans, v důsledku čehož je gutaperča mnohem méně elastická.

Použití

Chemická struktura gutaperče.

V minulosti se používala v průmyslu, např. při výrobě nepromokavých látek a jako vynikající izolant u elektrických kabelů, zejména podmořských (v současnosti byla nahrazena plasty). Relativní permitivita εr je 3 až 4,9. Materiál lze formovat při teplotách okolo 50 °C. Není možno jej dlouho ponechat na slunci.

Dosud se používá jako výplň kořenových kanálků zubů.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.