Globin
Globin (latinsky globus "koule" + -in) je bílkovina kulovitého tvaru tvořená čtyřmi polypeptidy. Nejčastěji je dvojice polypeptidových řetězců stejná, dva jsou tvořeny alfa šroubovicí a dva beta skládaným listem. V lidském organismu se vyskytují řetězce globinu alfa, beta, gama, delta.
Globinové proteiny jsou v živých organismech všudypřítomné a provádějí různé funkce související se schopností jejich protetické hemové skupiny vázat plynné sloučeniny jako je O2 nebo CO.
Skupiny globinů
Pro všechny skupiny globinů je společný trojrozměrný záhyb, který se obvykle skládá z osmi alfa šroubovic. Globiny jsou rozděleny do několika velkých skupin:
- hemoglobiny (Hb) a myoglobiny (Mb) u obratlovců, dále to jsou androglobin, cytoglobin, globin E, globin X, globin Y, neuroglobin
- globiny bezobratlých
- leghemoglobiny a další v rostlinách[1]
- flavohemoproteiny (FHb) v bakteriích a houbách
Hemoglobin a myoglobin
Jednou z nejznámější a nejprozkoumanější skupinou globinů jsou hemoglobiny (červené krevní barvivo) a myoglobiny. Obě tyto bílkoviny reverzibilně vážou kyslík prostřednictvím protetické hemové skupiny, kterou obsahují. Podílejí se tak na vazbě a přepravě kyslíku v mnoha organismech.
Běžný hemoglobin dospělého člověka (HbA) se skládá ze 4 podjednotek, které jsou tvořeny bílkovinnou částí – globinem (dvou alfa-globinů a dvou beta-globinů) a nebílkovinnou částí – hemem (porfyrinovou skupinou s navázaným železem).[2] Globin zaujímá asi 96 % celé molekuly hemoglobinu.
Myoglobin je tvořen pouze jednou podjednotkou globinu s navázaným hemem a nazývá se proto monomerický myoglobin. Myoglobin byl prvním proteinem, jehož struktura byla vyřešena.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Globin na Wikimedia Commons
Reference
- ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006.
- Stenesh, J. (1989): Dictionary of Biochemistry and Molecular Biology (2nd Edition). John Wiley & Sons.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Globin na anglické Wikipedii.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Globine na německé Wikipedii.