Gerard Kuiper

Gerard Peter Kuiper (vyslovuj ˈkaɪpɚ), rozený jako Gerrit Pieter Kuiper (7. prosince 190523. prosince 1973) byl nizozemsko-americký astronom. Narodil se a studoval v Nizozemí. V roce 1933 odešel do Spojených států a v roce 1937 se stal americkým občanem.

Gerard Kuiper
Narození7. prosince 1905
Harenkarspel
Úmrtí24. prosince 1973 (ve věku 68 let)
Ciudad de México
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materUniverzita v Leidenu
Povoláníastronom, kartograf a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléVrije Universiteit (1947–1971)
Chicagská univerzita
Harvardova univerzita
University of Arizona
OceněníCena Julese Janssena (1951)
Henry Norris Russell Lectureship (1959)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuiper objevil dva měsíce planet sluneční soustavy a to Mirandu, (měsíc Uranu) a Nereidu, (měsíc Neptunu). V roce 1944 pak objevil metanovou atmosféru na Saturnovu měsíci Titan. Taktéž předpokládal existenci pásu vyplněného kometami a planetkami, nacházejícího se za oběžnou dráhou planety Neptun, který se nyní nazývá Kuiperův pás a jehož existence byla potvrzena. Kuiper byl též průkopníkem leteckého infračerveného průzkumu v šedesátých letech pomocí letadla Convair 990.

Kuiper byl profesorem na Arizonské univerzitě. V roce 1959 získal Henry Norris Russell Lectureship od Americké astronomické společnosti.

V 60. letech 20. století pomohl s výběrem vhodného místa pro přistání na Měsíci pro program Apollo.

Planetka 1776 Kuiper, kráter Kuiper na Měsíci a impaktní krátery na Marsu a Merkuru jsou na jeho počest pojmenované po něm.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.