Galionová paluba

Galionová paluba byla malá paluba na přídi plachetních lodí. Vyskytovala se na plachetnicích mezi 16. a 18. stoletím, počínaje galeonami, umístěna mezi přední nástavbou a galionem (zobcem vzniklým vývojem klounu), a sloužila zejména jako pracovní plošina pro námořníky obsluhující plachty upevněné na čelenu, původně blindy a později kosatky.

Galionová paluba Soleil-Royal.
Pohled seshora na příď švédské válečné lodi Vasa ze 17. století. Malé čtvercové otvory na obou stranách čelenu jsou lodní toalety.

Jednalo se o jednu z nejzdobnějších částí lodi, zejména na plavidlech 17. století bohatě dekorovaných v barokním stylu. Její boky byly často zdobeny řezbami a pod špicí samotného galionu byla umístěna galionová figura, většinou v podobě zvířat, nebo založená na heraldických či mytologických motivech.

Nacházely se zde také toalety posádky, z níž mohl odpad padat přímo do moře, aniž by byl trup lodi zbytečně znečišťován.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beakhead na anglické Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.