Gabion
Gabion je drátokamenný (drátoštěrkový) prvek, sloužící k přenášení zemních tlaků (např. opěrné či zárubní zdi), dále také jako opevnění při stabilizaci břehů upravovaných vodních toků, nebo např. na čela mostních objektů a propustků. Využívá se také v zahradní architektuře, nebo jako zeď místo oplocení.
Popis stavebního prvku
Prvek je vytvořen ze svařovaných sítí spojených pomocí šroubovic ze silného drátu do pravidelného tvaru (kvádr). Často je ošetřen proti korozi pomocí zinkování nebo aluzinkovou povrchovou ochranou. Po okrajích koše se vyskládá kamenivo větší frakce a vnitřek koše se vysype kamenivem menší frakce.
Velkou výhodou gabionových konstrukcí je, že nevyžadují budování drenáže, protože voda jimi proteče. Konstrukce nepřitěžuje působení vody ani v extrémních podmínkách (např. při povodních) a jsou na tyto vlivy odolnější než např. betonové konstrukce.
Původ názvu
Historicky se tímto názvem označovaly koše z proutí naplněné zeminou. Používalo se jako polní opevnění.
Ukázky použití
- Pilíře mostku, Delaware State Forest, Pensylvánie
- Gabiony u základny rozhledny Romanka na Nymbursku
- Mostní pilíř z gabionů
- Zeď v Parku biodiverzity, Vitoria-Gasteiz, Baskicko
- Gabionový prvek s použitím různobarevných kamenů
Odkazy
Literatura
- SVOBODA, Luboš. Stavební hmoty (volně dostupná elektronická kniha). [s.l.]: [s.n.], 2013. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-16. ISBN 978-80-260-4972-2. S. 950. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Gabion na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo gabion ve Wikislovníku