GE Money Bank

GE Money Bank je značka, pod kterou působila divize GE Capital (původně GE Money) nadnárodní skupiny General Electric v řadě zemí, například ve Spojených státech, Francii, Švýcarsku, Česku, Polsku, Dánsku, Norsku, Švédsku, Lotyšsku, Rusku a na Filipínách. Národní pobočky byly vesměs rozprodány a přejmenovány.

Pobočka GE Money Bank ve Znojmě
Sídlo GE Money Bank v Hannoveru
Pobočka GE Money Bank v Bydhošti

Historie národních poboček

GE Money Bank byla založena v USA v roce 1988, v roce 2011 se přejmenovala na GE Capital Retail Bank, v témž roce pohltila i odkoupenou MetLife Bank. V červnu 2014 GE Capital Retail Bank byla přejmenována na Synchrony Bank.

Ve Francii vznikla GE Money Bank v roce 1995 akvizicí společností Crédit de l'Est a SOVAC. V roce 2016 prodala GE tyto aktivity skupině Cerberus Capital Management.

Ve Švýcarsku byla GE Money Bank největším poskytovatelem malých spotřebitelských úvěrů. V roce 2006 se jejím partnerem stal obchodní řetězec Migros. banka byla přejmenována na Cembra Money Bank a v roce 2013 vstoupila na burzu.

Česká pobočka, založená v roce 1997, byla prodána v roce 2016 a přejmenována na Moneta Money Bank, současně finanční skupina Moneta skoupila některé sesterské společnosti (GE Leasing a GE Auto) a v roce 2020 přikoupila stavební spořitelnu a hypoteční banku ze skupiny Wüstenrot.

V Polsku GE Money Bank vznikla v roce 2009 kapitálovým vstupem a fúzí s dosavadní bankou BPH (Bank Przemysłowo-Handlowy), poté, co se tohoto podílu zbavila skupina UniCredit. V roce 2016 GE prodala bankovní jádro společnosti skupině Alior Bank, avšak ponechala si právní entitu BPH banky s jejím hypotečním podnikáním.

Dánské, norské a švédské aktivity prodala GE v roce 2014 společnosti Santander.

Lotyšská GE Money Bank vznikla akvizicí BTB bank. V roce 2011 byla prodána a změnila se na Otkritie FC Bank.

Ruská GE Money Bank byla v roce 2013 prodána společnosti Sovcombank.

Filipínská GE Money Bank vznikla akvizicí Keppel Bank Philippines, která vznikla z Monte De Piedad Bank, první filipínské spořitelny. V roce 2009 byly filipínské aktivity prodány společnosti BDO Unibank, obecně známé jako Banco de Oro (BDO).

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.