Fulcanelli

Fulcanelli je pseudonym neznámého autora dvou stěžejních alchymistických knih Tajemství katedrál a Příbytky filosofů.

Frontispice spisu Tajemství katedrál Fulcanelliho (1926), od Juliena Champagna

Knihy Le Mystère des cathédrales (Tajemství katedrál) v roce 1926 a Les Demeures philosophales (Příbytky filosofů) v roce 1930 vyšly v pařížském nakladatelství Schemit pod autorským pseudonymem Fulcanelli. Tato díla nabízí dešifování alchymických symbolů několika památek, jako jsou například katedrála Notre-Dame v Paříži, katedrála v Amiens, na výzdobě paláce Lallemant v Bourges a další.[1].

Obě knihy vydal a opatřil předmluvami v roce 1926 a 1930 jeho žák Eugene Canseliet. Prvá vydání byla ilustrována malířem a okultistou Julienem Champagnem. Od té doby vyšly v několika vydáních včetně české edice v nakladatelství Trigon. Někdy tomuto autorovi bývá připisováno, ať už právem či neprávem, i třetí dílo Finis Gloriae Mundi (Konec slávy světa).

Fulcanelliho práce byla diskutována historiky, jako byl Robert Halleux a Didier Kahn, kteří zpochybnili relevanci alchymistického výkladu studovaných objektů. Co se týče totožnosti osoby Fulcanelliho bylo vysloveno mnoho hypotéz, a byl shledáván v různých francouzských esotericích, včetně Canselieta a Champagna. Údajně se s ním měl kdysi setkat i Jacques Bergier, jeden z autorů díla Jitro kouzelníků, a to v prostorách výzkumné laboratoře pařížské plynárny. Jeho pseudonym bývá vykládán jako spojení jmen Vulkán a Eliáš.[2].

Česká vydání

  • 1992 Tajemství katedrál a esoterický výklad hermetických symbolů Velkého Díla, Trigon Praha, ISBN 80-85320-29-0, 1. vydání, (Překlad: Vlastimil Šimek, Tomáš Vondrovic a Vladislav Zadrobílek)
  • 1996 Příbytky filosofů, Trigon Praha, ISBN 80-85320-80-0 (soubor), 1. vydání, (Překlad: Ivo Purš, Martin Stejskal, Vlastimil Šimek, Tomáš Vondrovic a Vladislav Zadrobílek

Reference

  1. R. Ambelain, Dans l'Ombre des Cathédrales, (Ve stínu katedrál), Paříž, Editions Adyar, 1939
  2. Antoine Faivre Fulcanelli Encyklopedia Britannica
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.