František Sander

František Sander (30. dubna 1871 Praha[1]10. ledna 1932 Praskolesy[2]) byl český architekt, který navrhl řadu technických staveb, převážně na Vltavě a Labi či poblíž těchto řek. Jeho stavby většinou evokují svými tvary lodě, majáky a přístavy.

František Sander
František Sander, 1904
Narození30. dubna 1871
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. ledna 1932 (ve věku 60 let)
Praskolesy
Československo Československo
Povoláníarchitekt a učitel
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v rodině sedlářského dělníka Josefa Sandera a jeho manželky Josefy, rozené Matějovské.[1] Vystudoval architekturu na pražské technice. Nejprve pracoval jako konstruktér, v roce 1907 se stal profesorem vyšší průmyslové školy na Smíchově.[3]

Zemřel na mrtvici v Praskolesech u Hořovic, kde dohlížel na stavbu vlastního domu.[2]

Dílo

Díky kontaktům s Komisí pro kanalizování Vltavy byl autorem řady realizovaných staveb podél Vltavy. Mezi nejznámější patří zdymadlo Hořín a Miřejovice či stavby na ostrově Štvanice. Navrhl také budovy přístaviště v Holešovicích (1905) a vilu Regiu (původně Samohrd) v Luhačovicích (1906) v historizujícím stylu. Jako autor návrhu je uveden na vitrážích sálu (1908) bývalého paláce Obchodní a živnostenské komory v Praze – čp. 660, U obecního domu 3, Praha 1 - Staré Město – možná je autorem celé budovy.[zdroj?!] V Hradci Králové určil vzhled secesní vodní elektrárny Labe-Hučák, uvedené do provozu 14. února 1910. Z mostů např. secesní mostek přes Piletický potok, Hradec Králové (1911) či most na Pláckách přes Labe, Hradec Králové (1912–13).

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.