Fotovoltaická elektrárna Brno-Tuřany

Fotovoltaická elektrárna Brno Tuřany je jednou z největších slunečních elektráren v Česku, instalovaným výkonem se řadí na 4. příčku [1]. Elektrárna se nachází v těsné blízkosti letiště Brno-Tuřany. Byla vystavena v době garantované státní podpory pro výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Fotovoltaická elektrárna Brno-Tuřany
Fotovoltaická elektrárna Brno-Tuřany
StátČesko Česko
Umístěníobec Brno
StavV provozu
Začátek výstavby2009
Dokončení2010
Náklady na výstavbu1,7 miliard Kč
Fotovoltaická elektrárna
Rozloha40 ha
Počet panelů90 000 kusů
Výkon panelu225 - 280 W
Elektrická energie
Celkový výkon21,2 MW
Souřadnice49°8′51″ s. š., 16°41′26,88″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elektrárna se skládá ze tří částí, které provozují společnosti BS Park I. s.r.o., BS Park II. s.r.o. a BS Park III. s.r.o. Všechny tyto společnosti mají stejného majitele, společnost Brno Solar Park a.s., která měla do března 2010 listinné akcie na majitele[2] a tedy neznámé majitele. K 31.12.2013 měla společnost dva velké akcionáře[3], s 40% Letiště Brno a. s. (společnost provozující nedaleké Letiště Brno-Tuřany) a s 30% SE-SOLAR II. a.s. (do září 2014 s listinnými akciemi na majitele[4]).

Solární elektrárna obsahuje téměř 90 000 panelů značky Tianwei rozkládající se na rozloze téměř 40 ha.[5] Solární elektrárna byla realizována ve třech krocích. První realizace byla provedena instalovaným výkonem 8,1 MW společnosti BS Park I. s.r.o.[6] Druhá realizace proběhla instalovaným výkonem 7,6 MW a vlastní ji společnosti BS Park II. s.r.o.[7] Poslední krok realizace byl o výkonu 5,5 MW a tuto část vlastní BS Park III. s.r.o.[8]

Na výstavbě se podílely společnosti Power Energo, která dodávala trafostanice,[9] a Photon Energy, která realizovala druhou část instalovaného výkonu.[10] Generálním dodavatel výstavby byla společnost OHL ŽS. Investice do elektrárny byla ve výši 1,7 miliardy Kč. Elektrárna se také využívá jako záložní zdroj pro blízké letiště. Plánovaná roční výroba elektřiny je téměř 18 GWh [5].

Reference

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.