Formikárium

Formikárium je speciální terárium určené pro chov mravenců. Nabízí chovatelům mravenců možnost nahlížet dovnitř mraveniště, které je v přírodě přístupné jen z jeho zevnějška. Co se ukrývá pod povrchem mraveniště je díky formikáriu zpřístupněno ve vší kráse.

Klasické formikárium.

Existuje více druhů formikárií - sádrové, plastové nebo z jiné hmoty, ve které se dají manuálně udělat cestičky s místnostmi pro mravence. Potom se formikárium zakryje sklem a tak je možné sledovat život mravenců. Prodávají se formikária plněná speciálním průhledným gelem, ve kterém si mravenci mohou chodbičky budovat sami, to však není moc dobré pro mravence, protože každý mravenčí druh potřebuje královnu. Proto aktivita dělnic postupem času pomalu klesá až klesne na nulu. Pokud byste chtěli chovat mravence, velmi účinné jsou Ytongové tvárnice, do kterých můžete třeba šroubovákem vyrýt cestičky s komůrkami. Pak zasypte všechny komůrky pískem (ale pozor, jedna musí být nezasypaná, tam většinou setrvává královna) a přikryjte sklem. Nezapomeňte udělat dva východy, do nichž napojíte hadičky- jedna může vést do skleněné nádoby (nějaké akvárium, plastová nádoba apod.), která bude na dně pokryta zeminou ( většinou se na zeminu sype jemný písek, to aby mravenci byli dobře vidět) a v této nádobě bude takzvané krmítko (můžete použít mističku na buráky nebo víčko od zavařovací sklenice). Druhou hadičku můžete ucpat a až bude chov větší, tak udělat další takové formikárium a napojit tam právě tuhle hadičku. Také nesmíte opomenout správnou vlhkost - tu je opravdu lehké udržovat. Udělejte zespodu tvárnice obloukovitou hlubokou rýhu tak, aby se vám tam vešla nějaká miska, dejte tam misku a nalijte do ní vodu tak, aby kus tvárnice v tom oblouku byl ponořen do vody a máte hotové krásné Ytongové formikárium.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.