Folly

Folly (z anglického foolishness - bláznovství, hloupost, pošetilost, ztřeštěnost, nerozum) je v architektuře stavba, jejíž účel není praktický, nýbrž okrasný, dekorativní, a kromě toho má nečekaný, bizarní vzhled (odtud její název). Stavba, jíž lze označit též jako vrtoch či rozmar, bývala vybudována jako prostor pro setkávání a konverzaci, případně aby poskytovala pěkný výhled anebo připomínala nějakou osobu či událost. Follies byly od konce 18. století důležitými prvky anglických parků (např. Stourhead, Painshill) a francouzských parků (např. Versailleské zahrady).[2][3]

Ivy Tower v parku někdejšího Gnoll Estate u města Neath ve Walesu. Věž, kterou nechala postavit v roce 1790 Mary Mackworthová, sloužila jako rozhledna, v 1. patře byl společenský a taneční sál.[1]

Folly v Česku

Z českých architektonických kuriozit lze zmínit např. realizace v Lednicko-valtickém areálu nebo v Kinského zahradě, dále umělé jeskyně, „antické chrámky“, umělé zříceniny jako je Janův hrad, Ballymotte v západních Čechách či Řytířská síň a Čertův most na kopci Třesín u Mladče. Patří sem též různé gloriety, např. Gloriet na Vlčím kopci. Určité znaky folly má i lovecký zámeček Humprecht hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic, napodobující Galatskou věž v Istanbulu. Nebo Čínský pavilon ve Vlašimi.

Ukázky architektonických kuriozit

Odkazy

Reference

  1. Gnoll features. The Ivy Tower [online]. Neath, Wales: Gnoll Estate Country Park [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Encyklopedia architektury. Folly [online]. archirama.pl, 2014-01-8 [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. (polsky)
  3. Folly architecture [online]. Encyklopaedia Britannica, Inc. [cit. 2017-08-21]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.