Fizeaův experiment

Fizeauův experiment experimentálně určuje změnu rychlosti světla v proudící vodě. Poprvé jej provedl Hippolyte Fizeau v 50. letech 19. století. Dnes je jeho výsledek považován za jedno z ověření speciální teorie relativity. Název se vžil konkrétně pro tento experiment, přestože Fizeau experimentoval s rychlostí světla za mnoha nejrůznějších podmínek.

schéma Fizeauova experimentu
vlevo dole je interferometr a zdroj světla, nad ním polopropustné zrcadlo. Tři běžná zrcadla a dvě trubice s vodou

Popis experimentu

Základem měřící aparatury je interferometr, který umožňuje porovnat změnu rychlosti světla u dvojice paprsků světla, pohybujících se protiběžně po obdélníkové dráze. Dráha světla prochází dvojicí trubic s vodou. Během experimentu je voda uvedena do pohybu jedním i druhým směrem tak, aby vždy jeden paprsek postupoval po proudu v obou trubicích a druhý proti. Pohyb vody způsobí změnu rychlosti světla a tím i pohyb proužků.

Experiment byl později ověřen mnoha dalšími fyziky. Významní byli například Albert Michelson, Edward Morley či Pieter Zeeman.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fizeau experiment na anglické Wikipedii.

    Literatura

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.