Fiskální konzervatismus

Fiskální konzervatismus je směr politického či spíše politicko-ekonomického myšlení, zaměřený na fiskální politiku a prosazování rozpočtové odpovědnosti. Prosazuje tedy co nejnižší státní výdaje a vyrovnaný rozpočet. Fiskálně-konzervativní politika bývá často spojována i s nízkými daněmi, deregulací ekonomiky a volným trhem, nicméně uvedené postoje netvoří její integrální součást.

Zastánci fiskálního konzervatismu příliš nedůvěřují zvyšování utrácení jako způsobu, jak nastartovat ekonomiku. Podle nich je nejlepší cestou ke zdravé ekonomice snižování daní a co nejvyšší úspory ve státním rozpočtu. Zvláště v USA mezi nimi převládá názor, že sociální služby by měly být financovány z darů filantropů a lidem, kteří dávají peníze na obecně prospěšnou a charitativní činnost, by měly být poskytovány daňové úlevy.[1]

Lidé hlásící se k fiskálnímu konzervatismu nemusí být konzervativní v ostatních politických a společenských otázkách. Např. v USA bývá fiskální konzervatismus často spojován s libertariany,[1] kteří bývají liberální ve společenských a morálních otázkách. Za fiskálně konzervativní se v americké politice považuje skupina kongresmanů nazvaná Blue Dog Coallition[2] patřící k Demokratické straně, kterou můžeme jinak považovat za spíše liberální.

V České republice je možné za fiskálně konzervativní považovat stranu TOP 09, která považuje rozpočtovou odpovědnost za jednu ze svých hlavních programových priorit.[3]

Reference

  1. Fiscal Conservatism
  2. bluedog.schrader.house.gov [online]. [cit. 06-07-2014]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-09-2014.
  3. Programová východiska a principy TOP 09
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.