Fianchetto

Fianchetto (výslovnost fijanketo, italsky malý svah) je taková situace v šachu, kdy táhne pěšec před jezdcem o jedno až dvě pole dopředu, na uprázdněné místo (tedy jedno pole před jezdcem) pak postoupí střelec.

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh

Fianchetto je základ mnoha hypermoderních zahájení, jejichž účelem je obsadit střed šachovnice a následně podlomit a zničit střední část protivníkova postavení. Šlo o obvyklý způsob hry ve staré Indii. Fianchetto obvykle není považováno za vhodné v otevřených hrách.

Za jednu z hlavních výhod fianchetta je často považováno to, že se postupující střelec stane aktivnějším. Protože střelec obsazuje diagonálu šachovnice (buď h1-a8 nebo a1-h8, podle toho, kterým střelcem je fianchetto provedeno), a tudíž může kontrolovat mnoho polí, stává se silnou útočnou zbraní. Nicméně pozice fianchetta přináší také možnosti pro protihráče: pokud je možno vyměnit fianchettujícího střelce, pole dosud střelcem chráněná jsou oslabena a mohou se stát terčem snadného útoku (zejména, pokud je fianchetto prováděno na královské straně šachovnice). Dále není možno snadno vyměnit fianchettujícího střelce, pokud provedl fianchetto i protivníkův střelec stejné barvy.

Diagram vpravo ukazuje tři rozdílné druhy fianchetta. Bílý královský střelec je v klasickém fianchettu, kdy pěšák před jezdcem postupuje jen o jedno pole a střelec tak obsazuje celou diagonálu. Toto je nejobvyklejší typ fianchetta, používaný v mnoha zahájeních.

Černý pěšec na křídle královny postupuje o dvě pole. Tomuto typu se říká dlouhé fianchetto. Pěšec v řadě b dále kontroluje pole c4, což je často výhodné. Dlouhé fianchetto na královském křídle je vzácnější, protože napadá slabší pole a oslabuje pěšáky.

Bílý střelec na dámském křídle postoupil až na pole a3 je někdy nazýván prodloužené fianchetto. Cílem této formy fianchetta je pole f8. Pokud černý udělá tah na sloupci e, bílý střelec bere černého a může být vzat pouze černým králem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fianchetto na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.