Ferrisaurus

Ferrisaurus („železný ještěr“) byl rod malého rohatého ptakopánvého býložravce z čeledi Leptoceratopsidae. Fosilie tohoto dinosaura byly objeveny v sedimentech souvrství Tango Creek (pánev Sustut, provincie Britská Kolumbie) a mají stáří asi 68,2 až 67,2 milionu let (svrchní křída, maastricht). Formálně byl popsán v listopadu roku 2019.[1] Jedná se o první druh neptačího dinosaura pojmenovaného z území Britské Kolumbie.

Ferrisaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 68 miliony let
Rekonstrukce vzezření příbuzného rodu Montanoceratops.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádMarginocephalia
InfrařádCeratopsia
ČeleďLeptoceratopsidae
RodFerrisaurus
Arbour a Evans, 2019
Binomické jméno
Ferrisaurus sustutensis
Arbour a Evans, 2019
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Objev a popis

Fosilie byly náhodně objeveny roku 1971 při geologickém pátrání po uranu a thoriu. Původně byl tento dinosaurus známý jen jako blíže neurčitelný zástupce kladu Neornithischia, po detailním prozkoumání se však ukázalo, že se jednalo o zástupce čeledi Leptoceratopsidae, tedy malých rohatých dinosaurů. Objeveny byly pouze části lopatkového pletence a kostí končetin, lebka se nedochovala. Holotyp nese označení RBCM P900 a jednalo se o dinosaura dlouhého asi 1,75 metru a vážícího kolem 150 kg. Blízkými příbuznými tohoto rodu byly taxony Montanoceratops a Leptoceratops.

Reference

Literatura

  • Arbour, V. M., & Graves, M. C. (2008). An ornithischian dinosaur from the Sustut Basin, north-central British Columbia, Canada. Canadian Journal of Earth Sciences, 45(4), 457–463. doi:10.1139/e08-009

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.