Felogén

Felogén (perikambium, korkové kambium) je druhotný meristém, který se zakládá pod pokožkou rostlin a způsobuje její tloustnutí. Směrem dovnitř stonku vytváří parenchymatické buňky zelené kůry. Ty obsahují četné chloroplasty a na vnější stranu stonku odděluje buňky korku. Korek může vznikat i na místě poranění rostliny (prasklá hlíza kedlubnu).[1] Takové korkové vrstvy se mohou trhat, proto felogén zastaví svou činnost a v hlubších vrstvách se zakládá felogén nový. Odumřelá vnější pletiva se odlučují jako borka. Protože korkovými pletivy by byl vnitřek rostliny úplně oddělen od vnějšího prostředí a znemožněna výměna plynů, jsou v korkovém pletivu čočinky (lenticely), vyplněné odumřelými buňkami s velkými mezibuněčnými prostorami, umožňujícími výměnu plynů. Lenticely jsou patrné např. na větvičkách černého bezu, břízy aj.

Schéma ukazující vliv zakládání nového felogénu na rozpraskání borky.

Reference

  1. KINCL, Lubomír; KINCL, Miroslava; JARKLOVÁ, Jana. [s.l.]: Nakladatelství fortuna, 2008. 302 s. ISBN 80-7168-947-5. Kapitola 3.2, s. 39. (Čeština)

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.