FK Loko Vltavín

FK Loko Vltavín je český fotbalový klub z Prahy hrající v sezóně 2016/17 Českou fotbalovou ligu (dříve 2. liga). Do roku 2005 nesl jméno FK Lokomotiva Praha, původně vznikl jakožto SK Praha VII. Založen byl roku 1898 a patří tak mezi 9 nejstarších českých fotbalových klubů. Za první republiky v tehdy druhé nejvyšší soutěži divizi. Po druhé světové válce se pohyboval mezi I.A třídou a pražským přeborem. V roce 2003 postoupil do divize a následně i do ČFL. Největšího úspěchu klub dosáhl v sezóně 2012/2013 kdy ČFL vyhrál a z prvního místa postoupil do 2. ligy

FK Loko Vltavín
NázevFotbalový klub Loko Vltavín a.s.
ZeměČesko Česko
MěstoPraha-Holešovice
Založen1898
Asociace FAČR
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _white_stripes2|link=|alt=]]
Domácí dres
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _white_stripes2|link=|alt=]]
Venkovní dres
SoutěžČeská fotbalová liga
2018/193. místo[1]
StadionU průhonu
Praha 7, Praha
Vedení
Trenér Martin Frýdek
Oficiální webová stránka
Česká fotbalová liga 2017/18
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

O počátcích klubu neexistují písemné záznamy. Vznikl na území Holešovic a uvádí se, že k jeho zakladatelům patřili dělníci železničních dílen v Bubnech, ovšem i jiní holešovičtí obyvatelé.[2] Klub vznikl pod názvem SK Praha VII. Jeho barvy byly původně modrobílé, později zelenobílé (tak je tomu dodnes). Zpočátku neměl vlastní hřiště a hrál nejčastěji ve Stromovce. Roku 1901 klub získal své první hřiště, před Mahlerovou přádelnou. Po sporech uvnitř klubu část členů odešla a založila SK Olympia Praha VII. Mezi oběma kluby pak dlouho panovala značná rivalita.

První písemný doklad o činnosti klubu pochází z roku 1906. O rok později vstoupil do Českého svazu fotbalového. Nejlepší hráč SK Praha VII V. Zíd byl roku 1910 vybrán do reprezentačního amatérského mužstva Čech, které nastoupilo v památném zápase proti amatérům Anglie. Do dějin českého fotbalu se "sedmička" zapsala též jako účastník dvou prvních oficiálních mistrovství - Mistrovství Českého svazu fotbalového 1912 a Mistrovství Českého svazu fotbalového 1913. V prvním ročníku klub skončil druhý ve tříčlenné skupině Čechy B, ve druhém šestý v osmičlenné skupině, když získal 5 bodů. Před válkou za SK Praha VII nastupoval i jeden z nejslavnějších hráčů z počátků české kopané - Antonín Janda-Očko, který se později proslavil v dresu "železné Sparty" první poloviny 20. let (do SK Praha VII se vrátil ještě na sklonku kariéry).

Po první světové válce klub získal nové hřiště u holešovických jatek, po regulaci Vltavy roku 1925 ho však musel opustit. Získal nové v Bubenči, to však musel postoupit roku 1940 německému klubu Sportbrüder. Od té doby začala anabáze po mnoha pražských hřištích. Roku 1948 se klub sloučil s Unionem Praha VII, roku 1954 se ZJ Spartak Křižík Holešovice. Roku 1955 spojila místní družstva jednota TJ Dynamo Praha 7 - doprava, později přejmenována na TJ Lokomotiva Praha. V té době se začal konečně řešit i problém vlastního stadionu, stadion Karla Aksamita, kde roku 1956 vzniklo fotbalové hřiště a kde klub sídlí dodnes. I když klub hrál v nižších soutěžích, jeho dres na sklonku svých kariér oblékli i slavní fotbalisté jako Josef Bican či Václav Migas. Roku 2002 začal tým stoupat v systému ligových soutěží. Roku 2005 byl přejmenován na FK Loko Vltavín. Roku 2009 klub postoupil do třetí nejvyšší soutěže - ČFL. Stadión U Průhonu měl v té době kapacitu 1500 sedících diváků. Největšího úspěchu klub dosáhl v sezóně 2012/2013 kdy Českou fotbalovou ligu vyhrál a postoupil do 2. ligy. Zde však klub skončil na 16.[3], tedy posledním a sestupovém místě a spadl tedy zpět do ČFL.

V následující sezóně ČFL klub skončil na 6. místě. V tomto období klub FK Viktoria Žižkov z finančních důvodů opustil 2. nejvyšší soutěž a tak měly z ČFL postoupit 2 týmy. Vítěz soutěže FC Bohemians Praha postup odmítl, ten byl tak nabídnut mimo jiné také Vltavínu; který však rovněž odmítl postup, a v další sezóně tak bude znovu hrát ČFL; a nabídku nakonec přijal pouze FK Slavoj Vyšehrad.[4]

Soupiska

Aktuální k 1. březen 2022
#PoziceHráč
1 B Patrik Štorc
3 Z Lukáš Kühnel
4 O David Podzimek
5 Z Martin Abena
7 Z Lukáš Veselý
8 Z František Mysliveček
9 Z Daniel Jaroš
10 Z Tomáš Kuchař
12 Z Ondřej Šípek
13 O David Šnajdr
14 O David Klimenda
#PoziceHráč
15 Z David Matějka
16 Z Lukáš Trávníček
17 Ú Petr Pejša
18 Ú Carlo Maria Maione
20 O David Čejda
21 O Tadeáš Freisler
22 Z Adam Kokeš
23 O Dominik Tichý
30 B Ondřej Koblenc
O Jakub Eichler
Z Jan Špaček

Reference

Odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.