Expedice Nimrod

Expedice Nimrod (Nimrod Expedition) byla britská výzkumná výprava do Antarktidy, kterou v letech 1907–1909 vedl Ernest Shackleton. Byla financována výhradně ze soukromých zdrojů a nesla název podle expedičního plavidla, velrybářského škuneru Nimrod z roku 1867. Polárníci využívali převážně poníky a psy, ale také jako první dopravili na antarktický kontinent motorová vozidla.[1]

Členové výpravy na nejjižnějším bodu cesty

Hlavním cílem expedice bylo poprvé v historii dosáhnout jižního pólu. Čtyřčlenná skupina vedená Shackletonem vyrazila ze základního tábora Cape Royds v Zemi krále Edvarda VII., objevila Beardmoreův ledovec (pojmenovaný po hlavním sponzorovi výpravy, ocelářském magnátovi Williamu Beardmoreovi) a překročila Transantarktické pohoří. Po Jihopolární plošině pronikli 9. ledna 1909 do rekordní vzdálenosti 180 km od pólu, pak se museli kvůli vyčerpání a nepříznivým povětrnostním podmínkám vrátit.[2] Expedici se však podařilo zdolat vrchol hory Mount Erebus a její člen Edgeworth David stanul jako první člověk na jižním magnetickém pólu. Douglas Mawson vedl vědecký tým, který shromáždil množství objevných informací o antarktické přírodě. Polárníci také napsali o svých zážitcích společně knihu Aurora Australis.

Shackleton byl po návratu do Británie povýšen do šlechtického stavu.

V roce 2010 byly v boudě, kde expedice přezimovala, nalezeny dobové láhve whisky a brandy.[3]

Galerie

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.