Pryšec mnohobarvý

Pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides)[1] je dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina z čeledi pryšcovitých. Kvete od května do července. Květy i listeny v květenství jsou zbarveny žlutě. Plod je tobolka. Při poranění roní bílou tekutinu, která může způsobit podráždění pokožky.[2] Dorůstá asi 50 cm výšky.

Pryšec mnohobarvý
Kvetoucí pryšec mnohobarvý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďpryšcovité (Euphorbiaceae)
Rodpryšec (Euphorbia)
Binomické jméno
Euphorbia epithymoides
L., 1762
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Celá rostlina

Rozšíření

Rostlina je původní v oblasti od jihovýchodní části střední Evropy po Moldávii a jihozápadní Ukrajinu. V České republice se vyskytuje pouze na jižní a střední Moravě, v oblasti Panonského termofytika a přilehlých oblastí mezofytika (Moravské podhůří Vysočiny, Moravský kras). Nejčastěji roste na výslunných kamenitých stráních, ve světlých křovinách, teplomilných doubravách a v lesních lemech, zejména na vápenitých podkladech. Patří zde k ohroženým druhům (kategorie C3).[3]

Taxonomie

Vědecké názvy

Pryšec mnohobarvý byl popsán pod jinými, dnes neplatnými, ale používanými názvy jako je např. Euphorbia polychroma, Tithymalus epithymoides.[4]

České názvy

Pryšec mnohobarvý byl pod jinými, dnes neplatnými a nepoužívanými českými botanickými názvy jako například pryšec červenoplodý.[4]

Použití

Rostlina je vhodná pro výsadbu do nádob, skalek, záhonů, suchých zídek nebo v xerofytních výsadbách a přírodních zahradách. Ceněny jsou pestrolisté kultivary.

Pěstování

Je považován za druh, který se pěstuje snadno. Rostlina preferuje výsluní nebo světlé stanoviště, propustnou půdu, spíše sušší. Pěstuje se ale i v běžné propustné živné půdě s dostatečnou vlhkostí. Snáší přísušky. Pryšec mnohobarvý je třeba po přezimování seřezat, v ČR přezimuje spolehlivě.

Množení

Druh lze rozmnožovat semenem nebo dělením.

Odkazy

Reference

  1. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2020-04-27]. Dostupné online.
  2. Euphorbia polychroma [online]. missouribotanicalgarden.org [cit. 2015-01-31]. Dostupné online.
  3. SLAVÍK, Bohumil (editor). Květena České republiky 3. Praha: Academia, 1992. ISBN 80-200-1090-4. (česky)
  4. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2020-04-27]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.