Enlil

Enlil – sumersky i akkadsky, akkadsky také Ellil, řecky Illionos. Sumersko-akkadský bůh; druhý nejvyšší bůh. Vzhledem k tomu, že An (nejvyšší bůh) byl neaktivní, vystupoval Enlil prakticky jako nejvyšší bůh.[1][2]

Enlil
ChoťNinchursag
Ereškigal
Ninlil
Damgalnuna
DětiNinurta
Nanna
Adad
Pabilsaĝ
Nergal
Nusku
Namtar
RodičeAn
PříbuzníEnki (sourozenec)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Enlil byl držitelem tabulek osudu, čímž osud určoval, tato funkce patřila z hlediska tehdejších představ k jedné z nejzákladnějších, neboť mohl určovat nejen osudy lidí a bohů, ale i neživých věcí.[3] Dále byl pán větru, předsedal radě bohů. [4]

Jeho vystupování vůči lidem bylo často tvrdé, lze říci, že nepatřil k bohům, kteří měli lidi v přílišné lásce. Jeho tresty a názory často tlumila jeho žena Ninlil popřípadě Enki.

V Babylóně tyto funkce z velké části převzal bůh Marduk.

Rodinné poměry

Symboly

Jeho symbolem byla rohatá tiára, se kterou bývá zobrazován. Jeho posvátným číslem bylo číslo „50“, pravděpodobně proto dostal Marduk v eposu Enúma eliš (tento epos byl napsán jako zdůvodnění Enlilova sesazení z postu nejvyššího boha), právě padesát jmen.
Za posla a rádce bývá zpravidla označován Nusku (někdy i jeho syn).


Mýty

  • Enlil a Ninlil - mýtus zachovaný v několika opisech o 154 řádcích. Ninlil byla mladá, matka ji radila, ať nechodí na jedno místo k řece, aby ji Enlil neoplodnil a neutekl, ona tam chodí Enlil se jí po kratší zápletce znásilní a poté ji opustí. Mezitím je padesáti bohy prohlášen za nečistého (pravděpodobně za znásilnění Ninlil) a musí (pravděpodobně) odejít do podsvětí (není tak úplně jasné, co tam měl dělat). Ninlil ho šla hledat, nejprve se zapírá, ale když zjistí, že je s ním těhotná milují se znovu a zplodí Nergala, jelikož Enlil jde do podsvětí, opět Ninlil opouští a Ninlil jde za ním, cestou se různě setkávají a zplodí ještě Ninzua a Enbilula. Tím, že ho Ninlil následovala až do podsvětí je očištěn a může se i s těhotnou Ninlil (těhotná je tak, že později porodí pouze boha Nanna) vrátit zpět. Bozi Ninzu, Enbilulu a Nergal jsou stvořeni, aby se mohli (těhotná Ninlil a Enlil) vrátit zpět. Ninzu, Enbilulu a Nergal zůstávají v podsvětí (většinou).
  • Zpěv o motyce - zde je Enlil považován za organizátora světa a člověka
  • Epos o Atrachasísovi - Enlil chce vyhubit lidstvo nejprve morem a poté (když to morem nevyjde) potopou
  • Epos o Gilgamešovi - zde odsoudil Enkidua k smrti[4]
  • Enlil a Sud - zachovaný v několika opisech, obsahuje 175 řádků.

Reference

  1. ZELENKOVÁ, Barbora. Bohové Sumeru: An, Enlil a Enki. ethnologist.info [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. (česky)
  2. IRINA, Golubjatnikova. Enlil a jeho význam v náboženství a kultuře starověké Mezopotámie.. , 2011 [cit. 2019-01-15]. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická. . Dostupné online.
  3. Mezopotamské náboženství. www.iencyklopedie.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.
  4. DEDÍK, Ondřej. Obraz smrti a zásvětí ve starověké Mezopotámii:. is.muni.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Enlil na Wikimedia Commons
  • anglicky - mýty spojené s Enlilem
  • Enlil a Ninlil; Enlil a Sud - výběr mezi akkadštinou a angličtinou
  • Další mýty - výběr mezi akkadštinou a angličtinou , ,
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.