Emmy Göring

Emma Johanna Henny „Emmy“ Göring rozená Sonnemannová (24. března 1893 Hamburk, Německo8. června 1973 Mnichov, Západní Německo) byla německá divadelní herečka a druhá manželka vrchního velitele nacistického Luftwaffe Hermanna Göringa.

Emmy Göringová
Rodné jménoEmma Johanna Henny Sonnemann
Narození24. března 1893
Hamburk
Úmrtí8. června 1973 (ve věku 80 let)
Mnichov
Místo pohřbeníLesní hřbitov v Mnichově
Povolánídivadelní herečka, filmová herečka a autorka autobiografie
OceněníStaatsschauspieler (1934)
Zlatý stranický odznak
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
ChoťHermann Göring (1935–1946)
DětiEdda Göring
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ve vymezeném období nacistické vlády Adolfa Hitlera, který nebyl ženat, plnila neoficiálně roli první dámy Třetí Říše.[1][p 1]

Mládí a manželství

Narodila se jako Emma Sonnemannová v Hamburku do rodiny bohatého obchodníka. Po školní docházce se stala herečkou v Národním divadle ve Výmaru, kde poznala Hermanna Göringa.

Jejím prvním manželem se stal v roce 1916 herec Karl Köstlin. Dne 10. dubna 1935 se provdala podruhé za prominentního nacistu a vrchního velitele Luftwaffe Hermanna Göringa. I pro Hermanna Göringa bylo manželství s Emmou již druhé v pořadí, jeho první manželka Carin zemřela v říjnu 1931.[2] Na mnoha státních setkáních před druhou světovou válkou sloužila jako Hitlerova hosteska. Její tvrzení, že je první dámou Třetí Říše vytvořilo hodně nepřátelství mezi ní a Hitlerovou milenkou Evou Braunovou, kterou otevřeně pohrdala. To, že na sebe vzala roli první dámy Říše, jí Eva Braunová údajně nikdy neodpustila.[2] Jako manželka jednoho z nejbohatších a nejmocnějších mužů Evropy získala velkou pozornost veřejnosti. Po skončení války během německé denacifikace ji soud usvědčil z toho, že propagovala nacismus a odsoudil ji na jeden rok do vězení. Když byla propuštěna, bylo jí zkonfiskováno 30 procent jejího majetku a bylo jí zakázáno herectví na dobu pěti let. Tím byla připravena o živobytí.[3]

Pozdější léta

Několik let po svém propuštění z vězení získala velmi malý byt v Mnichově, kde zůstala již po celý zbytek svého života.[3] V posledních letech života trpěla bolestmi sedacích nervů. Napsala autobiografii, An der Seite meines Mannes (1967). Zemřela v Mnichově v roce 1973.[3]

Odraz v literatuře

  • Werner Fritsch: Enigma Emmy Göringové, monodrama na motivy její autobiografie. Dramatizace pro Český rozhlas v překladu Magdaleny Štulcové: Emmy Göring (Hana Maciuchová), Göring (Jaromír Meduna), Hitler (Ivan Řezáč) a Gustav Gründgens (Lukáš Hlavica), dramaturg: Hynek Pekárek, režie: Aleš Vrzák, natočeno: v roce 2010. Oceněno Prix Bohemia 2010 za nejlepší rozhlasovou hru roku.

Odkazy

Poznámky

  1. Některé zdroje považují za neoficiální první dámu Třetí říše Magdu Goebbelsovou (např. ).

Reference

  1. GUN, Nerin E. Eva Braun: Hitler's Mistress (Coronet Books). [s.l.]: Coronet Books; New edition edition, 1976. 280 s. ISBN 978-0340199329. S. 127. (anglicky)
  2. HAMILTON, Charles. Leaders & Personalities of the 3rd Reich, 1. vydání. [s.l.]: R. James Bender Publishing, 1997. 480 s. ISBN 978-0912138671. (anglicky)
  3. Hamilton 1984, str. 110.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.