Emily Davisonová

Emily Davisonová (nepřechýleně Emily Davison; 11. října 1872 Londýn8. června 1913 Epsom) byla britská učitelka, feministická aktivistka a bojovnice za volební právo žen.

Emily Davisonová
Narození11. října 1872
Londýn
Spojené království Spojené království
Úmrtí8. června 1913 (ve věku 40 let)
Epsom
Spojené království Spojené království
Příčina úmrtísrážka s koněm
Místo pohřbeníSt Mary's, High Church
Grave Of Emily Davison Approx 100 Yards North-West Of Church Of St Mary
Alma materRoyal Holloway, University of London
Londýnská univerzita
Povolánísufražetka, feministka, sufražetka a učitelka
OceněníHunger Strike Medal
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Byla členkou Sociální a politické unie žen (Women's Social and Political Union), patřila tedy mezi sufražetky. V té době neměly ženy ve Spojeném království volební právo, nemohly studovat na univerzitách ani vykonávat stejnou práci jako muži. V případě rozvodu děti připadly manželovi. Krom feminismu se hlásila ke křesťanskému socialismu. Na počátku 20. století patřila k nejmilitantnějším aktivistkám, byla desetkrát zatčena, sedmkrát zahájila hladovku a mnohokrát při ní byla nuceně krmena na příkaz úřadů. K metodám jejího protestu patřilo rozbíjení oken, zapalování poštovních schránek či házení kamenů do výkladních skříní. Třikrát se vloupala do Westminsterského paláce a strávila tam noc, mj. i noc během sčítání lidu roku 1911. Zemřela v roce 1913 poté, co během populárního dostihu v Epsomu vběhla na závodiště a byla sražena koněm Anmerem, který patřil králi Jiřímu V. Před akcí nezanechala žádné vysvětlení tohoto činu. V její kapse byl nalezen lístek s nápisem „Volební právo pro ženy“. Spekulovalo se o sebevraždě, nešťastné náhodě, ale i o pokusu na králova koně umístit vlaječku sufražetek. Historikové se shodují pouze na tom, že nešlo o akt boje za práva zvířat, jemuž se Davisonová nevěnovala.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.