Efekt červených očí

Efekt červených očí je výrazné červené zobrazení očních panenek v barevné fotografii portrétů. Vzniká za zhoršených světelných podmínek při použití blesku, který je umístěn velmi blízko objektivu fotoaparátu.

Efekt červených očí

Příčiny

Černobílí králíci s červenýma očima
Efekt zelených očí u kočky

Čím méně je světla, tím více je zornička (panenka) u lidského oka otevřená. Při fotografickém záblesku se zornice nedokáží tak rychle stáhnout a anatomická struktura lidského oka způsobí efekt červených očí. Kamera zaznamená odražený záblesk od červené sítnice. Oči psů a koček bývají žluté až zelené. Tam ale jde o tapetum lucidum.

Prevence a odstranění

Existuje více způsobů odstranění červených očí pomocí grafického software. Tato sekvence ukazuje metodu s použitím metody channel mixer layer.
  1. Před zábleskem se rozsvítí nebo rozbliká červená dioda na fotoaparátu - lidské oko reaguje nejcitlivěji právě na červené světlo. Cílem toho je stažení zorniček a snížení množství světla odraženého od očního pozadí. Tato metoda je méně úspěšná.[1]
  2. Spuštění série předzáblesků (zornice se stáhnou). Teprve při posledním záblesku se snímek exponuje. Tento způsob je spolehlivější a účinnější.[1]
  3. Použití odraženého světla například o strop.
  4. Zvětšení paralaxy mezi osou záblesku a osou objektivu. Čím je vyosení větší, tím menší je pravděpodobnost vzniku jevu červených očí.
  5. Fotografovat bez blesku, například zvýšit hladinu osvětlení v místnosti.
  6. Portrétovaný by se neměl dívat přímo do fotoaparátu.
  7. Efekt červených očí je možné odstranit také dodatečně pomocí grafického editoru.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.