Efekt červených očí
Efekt červených očí je výrazné červené zobrazení očních panenek v barevné fotografii portrétů. Vzniká za zhoršených světelných podmínek při použití blesku, který je umístěn velmi blízko objektivu fotoaparátu.
Příčiny
Čím méně je světla, tím více je zornička (panenka) u lidského oka otevřená. Při fotografickém záblesku se zornice nedokáží tak rychle stáhnout a anatomická struktura lidského oka způsobí efekt červených očí. Kamera zaznamená odražený záblesk od červené sítnice. Oči psů a koček bývají žluté až zelené. Tam ale jde o tapetum lucidum.
Prevence a odstranění
- Před zábleskem se rozsvítí nebo rozbliká červená dioda na fotoaparátu - lidské oko reaguje nejcitlivěji právě na červené světlo. Cílem toho je stažení zorniček a snížení množství světla odraženého od očního pozadí. Tato metoda je méně úspěšná.[1]
- Spuštění série předzáblesků (zornice se stáhnou). Teprve při posledním záblesku se snímek exponuje. Tento způsob je spolehlivější a účinnější.[1]
- Použití odraženého světla například o strop.
- Zvětšení paralaxy mezi osou záblesku a osou objektivu. Čím je vyosení větší, tím menší je pravděpodobnost vzniku jevu červených očí.
- Fotografovat bez blesku, například zvýšit hladinu osvětlení v místnosti.
- Portrétovaný by se neměl dívat přímo do fotoaparátu.
- Efekt červených očí je možné odstranit také dodatečně pomocí grafického editoru.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu efekt červených očí na Wikimedia Commons
- (anglicky) BBC Home, Edited Guide Entry: Determination of Eye Color
- (anglicky) Photocritic.org: Red eye and how to avoid it
Portály: Fotografie
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.