Eemský interglaciál

Eemský interglaciál byla nejmladší doba meziledová, která začala asi před 126 000 lety a skončila asi před 115 000 lety.[1] Je pojmenována podle holandské řeky Eem, v jejímž korytě byly roku 1875 nalezeny ulity mořských plžů rodu Bittium, kteří se vyskytují ve Středozemním moři. Z toho vědci usoudili, že v té době muselo být klima teplejší než dnes. Někdy se eemský interglaciál označuje také jako Riss-würmský interglaciál podle dob ledových, které ho ohraničují.[2]

Průměrné červencové teploty
Průměrné lednové teploty
Průměrné srážky

V eemském období byla průměrná globální teplota nejméně o 5 °C vyšší než v holocénu.[3] Hladina moře byla o 6 metrů výše než je dnes.[4] Ledovců bylo méně, hranice lesa ležela asi o 600 km severněji, hladina světového oceánu mohla být až o osm metrů výše (údolí řeky Eem proto bylo zaplaveno mořem).[5] Středoevropskou vegetaci tvořily převážně jilm, habr, dub, bříza a líska, fauna zahrnovala vedle jelenů a medvědů také slony a nosorožce.[6] Velký rozmach v této době zažila populace neandertálců.

Reference

Externí odkazy

Ulity měkkýše Bittium
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.