Edward Victor Appleton

Sir Edward Victor Appleton (6. září 189221. dubna 1965) byl britský fyzik a astronom. V roce 1947 obdržel Nobelovu cenu za fyziku za studium vyšších vrstev atmosféry tzv. Appletonových vrstev v ionosféře, především za důkaz existence ionosféry. Appletonovy vrstvy spolehlivě odrážejí radiové vlny na rozdíl od jiných vrstev, které odrážejí radiové vlny v závislosti na denní teplotě a čase.

Edward Victor Appleton
Narození6. září 1892
Bradford
Úmrtí21. dubna 1965 (ve věku 72 let)
Edinburgh
Místo pohřbeníMorningside Cemetery
NárodnostAngličané
Alma materEdinburská univerzita
St John’s College
Univerzita v Cambridgi
Povolánífyzik, astronom a profesor
ZaměstnavateléKrálovská kolej v Londýně
Londýnská univerzita
Univerzita v Cambridgi
OceněníIEEE Morris N. Liebmann Memorial Award (1929)
Hughesova medaile (1933)
Bakerian Lecture (1937)
Guthrieho přednáška (1942)
Faradayova medaile (1946)
 více na Wikidatech
ChoťHelen Lennie Appleton
DětiRosalind Appleton-Collins
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Appletonovy vrstvy v ionosféře mají schopnost odrážet radiové vlny zpět k povrchu.

Po studiu na St. John's College (Cambridge), nastoupil roku 1920 do Cavendishovy laboratoře. Později (1924) byl jmenován profesorem fyziky na londýnské univerzitě King's College, kde dokončil svůj výzkum šíření elektromagnetických vln a vlastností ionosféry. Mimo jiné ukázal, že radiové vlny s dostatečně krátkou vlnovou délku procházející dolní ionosférou, jsou odraženy horní vrstvou ionosféry (dnes známou jako Appletonova vrstva neboli F2 vrstva). Objev umožnil spolehlivou radiovou komunikaci na velké vzdálenosti a přispěl k vývoji radaru.

V roce 1936 se vrátil jako profesor přírodních věd na Cambridge. O tři roky později se stal sekretářem vládního oddělení Department of Scientific and Industrial Research (Oddělení vědeckého a průmyslového výzkumu), kde během 2. světové války pracoval na vývoji radaru a atomové bomby. Za své zásluhy byl v roce 1941 jmenován rytířem. Čtyři roky po II. světové válce (1949) se stal rektorem a vicekancléřem na Edinburské univerzitě.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.