Edward Burtynsky

Edward Burtynsky (* 22. února 1955, Ontario, Kanada) je jedním z nejuznávanějších současných kanadských fotografů. Jeho fotografie znázorňující krajinu přetvářenou průmyslem jsou součástí kolekcí 15 významných muzeí po celém světě včetně National Gallery of Canada (Národní galerie v Kanadě), Francouzská národní knihovna, Muzeum moderního umění a Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Svá díla poskytuje různým inspiraci a podporu pro globální diskusi o trvale udržitelném životě organizacím, zejména Worldchanging.com, kde je i členem vedení.

Edward Burtynsky
Narození22. února 1955 (67 let)
St. Catharines
Alma materRyerson University
Povolánífotograf a filmový režisér
OvlivněnýAnsel Adams
Eadweard Muybridge
Edward Weston
Carleton Watkins
OceněníCena TED (2005)
Member of the Royal Canadian Academy of Arts
důstojník Řádu Kanady
Honorary doctorate from Queen's University
Webová stránkawww.edwardburtynsky.com
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edward Burtynsky v roce 2009

Dětství

Narodil se a vyrůstal v St. Catharines v rodině s ukrajinskými kořeny a překrásném prostředí s velkým množstvím přírodních krás, dle jeho slov, což mimo jiné ovlivnilo jeho tvorbu.

Vzdělání a práce

Další aktivity

Založil Toronto Image Works, nájemnou temnou komoru pro vyvolávání fotografií, zakázkovou laboratoř, centrum digitálního obrazu (digital imaging centre) a tréninkové/vzdělávací centrum nových počítačových médií (media computer training centre).

Zajímavosti

V běžně dostupných záznamech (12/2009) není přesné datum narození uváděno, při přebírání ceny TED v únoru 2005 zmiňoval, že měl nedávno narozeniny.

Když v roce 2005 přebíral svou cenu TED, měl tři přání. První: vybudovat internetovou stránku, která bude pomáhat dětem myslet ekologicky šetrně. Díky WGBH a TED komunitě byla na TED 2007 představena stránka "Meet the Greens". Jeho druhé přání: začít pracovat na Imax filmu – tato práce v současnosti probíhá. A jeho třetí přání – širší záběrem – bylo jednoduše podpořit "masivní a produktivní celosvětovou diskusi o udržitelném životě".

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.