Dm-crypt

dm-crypt je software pro šifrování disku (jednotlivých oddílů, logických oddílů …), součást linuxového jádra od verze 2.6 a jádra DragonFly BSD. V rámci linuxového jádra je nástupcem softwaru cryptoloop[1] a na rozdíl od něj podporuje pokročilé provozní režimy blokových šifer jako XTS, LRW a ESSIV. Obvykle je používán s nadstavbou LUKS (Linux Unified Key Setup),[2] jež se stará o správu hesel či klíčů. Technicky je dm-crypt implementován jako jaderný modul naprogramovaný v Céčku, který je uvolněn pod licencí GNU GPL a jedná se tedy o svobodný software.

dm-crypt
Vyvíjeno vC
Typ softwarusoftware pro šifrování disku a svobodný software
LicenceGNU General Public License
Webgitlab.com/cryptsetup/cryptsetup/wikis/DMCrypt
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ve výkonnostním testu serveru Phoronix vycházel k roku 2018 LUKS/dm-crypt vesměs výkonnější než šifrování pomocí eCryptfs nebo fscrypt.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků dm-crypt na anglické Wikipedii a dm-crypt na německé Wikipedii.

  1. KADLEC, Josef. Zaostřeno na dm-crypt. Root.cz [online]. 2004-09-16. Dostupné online. ISSN 1212-8309.
  2. DOČEKAL, Michal. Proč a jak na šifrování disků v Linuxu?. Root.cz [online]. 2008-05-22. Dostupné online. ISSN 1212-8309.
  3. KRČMÁŘ, Petr. Porovnání výkonu nového EXT4 fscrypt s eCryptfs a LUKS/dm-crypt. Root.cz [online]. 2018-06-18. Dostupné online. ISSN 1212-8309.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.