Léčebna dlouhodobě nemocných
Léčebna dlouhodobě nemocných (obvyklá zkratka LDN, lidově eldéenka)[1] je v České republice léčebný ústav určený k ošetřování a doléčování pacientů, jejichž zdravotní stav již nutně nevyžaduje pobyt v nemocnici nebo u nichž není perspektiva zlepšení jejich zdravotního stavu.[2] Zpravidla se jedná o lidi pokročilého věku, které není z různých důvodů možné ošetřovat v domácím prostředí. Cílem je zlepšit soběstačnost pacientů, rehabilitovat i zlepšovat a udržovat tělesnou a duševní kondici.[3]
Historie
Pojmenování LDN pochází z roku 1974. Původní název zněl interní oddělení 2. typu.
V průběhu roku 2008 bylo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné hospitalizováno 35 969 pacientů s průměrnou ošetřovací dobou 63,0 dne. Využití lůžek bylo vysoké: 316,6 dní z roku, skutečná lůžková kapacita je využívána z 88,3 %. V tomto roce bylo v Česku 71 zařízení LDN, z nichž bylo 6 státních (5 řízeno Ministerstvem zdravotnictví, 1 Ministerstvem obrany), 13 nestátních (spravovány kraji), 8 městských, a 43 nestátních (zřizovatelem je právnická osoba nebo církev).
Mezi lety 1997 až 2008 počet hospitalizovaných za rok stoupl z 26,25 tisíc na 35,97 tisíc. Průměrná ošetřovací doba se ale zkrátila téměř o 13 dní: z 75,9 na 63.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) udělala v červnu 2009 celoplošné kontroly ve zdravotnických zařízeních typu LDN. Z kontrol vyplynulo, že personální obsazení léčeben odpovídá normám v 91 procentech případů. Konzultace s odborným lékařem v případě rychlého zhoršení stavu není nepřetržitě dostupná asi v 15 % léčeben. Celkem 36 % pacientů LDN bylo ubytováno v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, 34 % pacientů žilo v třílůžkových pokojích, 10 % pacientů v pokojích s čtyřmi a více lůžky.[4] Dle některých odborníků zpráva VZP ale nereflektovala skutečný stav LDN, jelikož se kontroloři zaměřili jen na část péče a nesledovali dostatek parametrů.[5] Proti výsledkům se ohradila například Asociace sester, Svaz pacientů nebo Česká gerontologická a geriatrická společnost.
Charakter zařízení
Některé LDN jsou samostatné (státní i soukromé), jiné jsou součástí nemocnic.[6]
Některé LDN se svým charakterem do určité míry přibližují domovům důchodců, v jiných jsou převážně ležící pacienti neschopní jakékoliv sebeobsluhy. Průměrný věk pacientů v českých LDN činí téměř 80 let. V 90. letech 20. století byla délka pobytu LDN zpravidla omezena na tři měsíce, nyní již zde takové omezení není, avšak i tak většinou pobyt pacienta nebývá delší.
Následná lůžková péče (léčebná, léčebně rehabilitační a ošetřovatelská) je poskytována v nemocnicích, zejména v nemocnicích následné péče a v odborných léčebných ústavech (včetně lázeňských) pacientům se stanovenou diagnózou, u kterých došlo ke zvládnutí akutního onemocnění a u nichž nelze důvodně očekávat zvrat stability zdravotního stavu vyžadující akutní lůžkovou péči, a to do té doby nebo v těch případech pokud tuto zdravotní péči nelze nebo není účelné poskytovat ambulantně či v lůžkovém zařízení sociální péče.[zdroj?]
Úmrtí
LDN často plní i roli hospiců, mnoho pacientů totiž v těchto zařízeních po několika týdnech či měsících umírá. V léčebnách dlouhodobě nemocných nastává téměř 10% všech úmrtí v České republice, zvláště pro oblast geriatrické paliativní péče jsou tak zásadním poskytovatelem.[7] Vykazují třikrát vyšší úmrtnost než pobyty nemocnicích.[7]
Vybavení
Součástí pokoje LDN je běžně polohovatelné lůžko, noční stolek a skříň. Součástí bývají také televize, křesla, signalizační zařízení pro personál nebo závěsy pro oddělení více lůžek. K pokojům často také náleží sociální zařízení s umyvadlem, toaletou a sprchou. V zařízení bývají dále velké koupelny, které jsou vybaveny například hydraulickými sprchovacími lůžky.[8]
Odkazy
Reference
- SINGEROVÁ, Helena. Léčebny dlouhodobě nemocných: pro koho jsou a za kolik. Vitalia.cz [online]. [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. (česky)
- Jaroslav Veis: Eldéenky. Plus [online]. 2008-07-10 [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. (česky)
- LDN. www.domovrepy.cz [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online.
- VZP: Kontroly ukázaly, že péče ve většině léčeben dlouhodobě nemocných je kvalitní. Radio Prague International [online]. 2009-06-09 [cit. 2022-02-20]. Dostupné online. (česky)
- Zpráva VZP podle odborníků neodráží skutečný stav LDN | MT. Tribune.cz [online]. [cit. 2022-02-20]. Dostupné online. (česky)
- LDN a následná péče. Nejčastější dotazy. Ostrava [online]. 2015-11-06 [cit. 2022-02-19]. Dostupné online. (česky)
- ŽILINOVÁ, Michaela. Důstojné umírání v LDN (bakalářská práce) [online]. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Zdravotně sociální fakulta, 2012 [cit. 2022-02-26]. Dostupné online.
- Léčebna pro dlouhodobě nemocné LDN. www.dop-hc.cz [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online.