Dius Fidius

Dius Fidius je římským bohem přísah a práva, zřejmě aspekt Jupitera. Byl mu zasvěcen chrám na Kvirinálu na vyvýšenině zvané Collis Mucialis a byl vzýván při přísahách a dovolávám jako svědek. Toto vzývání mělo být prováděno pod širým nebem, v římských domech pod otvorem ve střeše zvaným compluvium, který měl i chrám Dia Fidia.[1]

Byl ztotožňován s italickým, pravděpodobně sabinským, bohem Semo Sancem, spojovaným taktéž s věrností.[2] Diu Fidiovi byla blízká také bohyně slibu a přísahy Fides. Podle Georgese Dumézila je Dius Fidius mitrovským aspektem první indoevropské funkce, na rozdíl od varunovského Jupitera.

Reference

  1. NEŠKUDLA, Bořek. Encyklopedie bohů a mýtů starověkého Říma a Apeninského poloostrova. Praha: Libri, 2004. ISBN 80-7277-264-3. S. 60.
  2. NEŠKUDLA, Bořek. Encyklopedie bohů a mýtů starověkého Říma a Apeninského poloostrova. Praha: Libri, 2004. ISBN 80-7277-264-3. S. 177.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.