Digitální měna centrální banky

Frází „digitální měna centrální banky“ (CBDC) se označují různé návrhy týkající se digitální měny vydané centrální bankou. Zpráva Banky pro mezinárodní vypořádání uvádí, že ačkoli termín „digitální měna centrální banky“ není přesně definován, „většina si ji představuje jako novou formu peněz centrální banky [...], která se liší od zůstatků na tradičních rezervních nebo vyrovnávacích účtech.“[1]

Digitální měny centrální banky se zároveň nazývají digitálními fiat měnami[2] nebo digitálními základními penězi.

Současný koncept CBDC byl přímo inspirován bitcoinem, ale CBDC se liší od virtuální měny a kryptoměny, které nejsou vydané státem a chybí jim status zákonného platidla vyhlášeného vládou. Implementace CBDC pravděpodobně nepoužije žádný druh distribuované účetní knihy, jako je blockchain.

CBDC povětšinou zůstávají ve fázi hypotéz, existuje pár programů ve fázi proof-of-concept; více než 80 % centrálních bank se však digitálními měnami zabývá. Čínská digitální RMB (Digital renminbi) byla první digitální měnou vydanou hlavní ekonomikou. 27. září 2021 Tádžikistán oznámil vytvoření CBDC ve spolupráci s nadací Fantom Foundation za využití jejich technologie Lachesis Consensus aBFT.

Historie

Centrální banky již dříve vydávaly elektronické peníze – například finská karta s uloženou hodnotou elektronických peněz Avant z devadesátých letech. V roce 2000 vznikl v České republice projekt I LIKE Q[3], který umožňoval implementaci tzv. mikroplateb na internetu. Pro platby uživatelé používali virtuální měnu Q, jejíž reálná hodnota byla vázána na pevný kurz vůči české koruně v poměru 100 Q = 1 Kč. Tyto dvě měny byly plně směnitelné. Autorem projektu byl Pepe Rafaj. Projekt I LIKE Q byl ukončen v roce 2003 z důvodu novely českého práva, které v té době tento způsob platby neumožňoval. V roce 2021 tatáž skupina představila projekt Corrency, což je typ digitální měny obohacený o chytré kontrakty, tzv. dronové peníze.

Současný koncept „digitální měny centrální banky“ mohl být částečně inspirovaný bitcoinem a podobnými kryptoměnami založenými na blockchainu. Jde zároveň o známý koncept z oblasti ekonomiky, kdy centrální banka umožňuje občanům, aby si u ní vedli účty, a poskytuje jim spolehlivé a zabezpečené médium pro veřejné úspory nebo platby („maloobchod“ nebo „CBDC pro obecné účely“).

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) zveřejnila v prosinci 2020 zprávu se seznamem tehdejších známých velkoobchodních a maloobchodních projektů CBDC. Do dubna 2021 bude „na celém světě nejméně 80 centrálních bank, které se zabývají digitální měnou“.

Další průzkum BIS z roku 2020 zjistil, že 86 % centrálních bank zkoumalo výhody a nevýhody zavádění CBDC, ačkoli pouze 14 % bylo v pokročilých fázích vývoje (jako jsou pilotní projekty).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Central bank digital currency na anglické Wikipedii.

  1. BECH, Morten; GARRATT, Rodney. Central Bank Cryptocurrencies. www.bis.org [online]. BIS [cit. 2021-09-28]. Dostupné online.
  2. Focus Group on Digital Currency including Digital Fiat Currency. www.itu.int [online]. ITU [cit. 2021-09-28]. Dostupné online.
  3. KRAUSE, Tomáš. I like Q. www.root.cz [online]. Root, 13. prosince 2000 [cit. 2021-09-28]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.