Desátkový chrám

Desátkový chrám neboli chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodice (rusky Десяти́нная це́рковь, nebo церковь Успения Пресвятой Богородицы) v Kyjevě byl první kamenný kostel Kyjevské Rusi. První kostel vznikl v letech 986 až 996 v Kyjevě na počest přesvaté Bohorodice za vlády knížete Vladimíra Velikého, jenž na výstavbu a údržbu chrámu vyčlenil desetinu svých příjmů, odkud také pochází jeho název. Svatý Vladimír sem údajně dal z Chersonnesu přenést ostatky svatého Klementa Římského.

Desátkový chrám
Ruiny Desátkového chrámu na kresbách Westerfelda, 17. století
Základní informace
Výstavba986–996 (starý kostel)
1828–1842 (nový kostel)
Zánik1240 (starý kostel)
1935 (nový kostel)
Pojmenováno poNanebevzetí Panny Marie
Poloha
AdresaKyjev, Ukrajina Ukrajina
Souřadnice50°27′28″ s. š., 30°31′3″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Desátkový chrám v XIX. století

V ruinu kostel proměnil v roce 1240 vpád mongolského chána Bátú, jehož horda kostel zdevastovala při obléhaní Kyjeva.

Obnoven byl až v 19. století, a to díky iniciativě patriarchy Jevhenije Bolchovitinova, který nechal nový chrám stavět od roku 1828. Dostavěn byl v roce 1842, na stavbě se po celou dobu podílel ruský architekt Vasilij Stasov. Definitivní zánik kostela přinesla sovětská administrativa, který jej jako nepotřebný zbourala v roce 1935.

Seznam pohřbených

V chrámu měly svůj hrob tyto osoby:

Ostatky Anny Porfyrogennéty a Vladimíra I. byly po zániku kostela přemístěny do Kyjevskopečerské lávry. Osud dalších ostatků není znám.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.